Конституционалист отстрани Борисов и Петков от политиката, посочи голям прецедент
Единствената конфигурация, която би представлявала стабилно мнозинство са ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, които общо дават около 140 депутати, но това едва ли ще се случи, поради това, че има червени линии, смята Благовест Пунев
“Това е прецедент и до момента не е имало такъв случай. Смятам, че не би трябвало да има, защото фигурата на председател на Народното събрание е „пръв сред равни“. До голяма степен има номинален характер – ръководи и организира заседанията, но не е политическа фигура“.
Това каза пред "България он еър" бившият конституционен съдия Благовест Пунев по повод избирането на председател на НС.
„Тук вече го има и моментът на егото – първа сила в този парламент са ГЕРБ, но въпреки това са изолирани. Това е най-голямото противоречие и това, че председателят на Народното събрание ще е от техните депутати, и то по предложение на г-жа Нинова, за тях е реванш“, продължи да коментира ситуацията в парламента бившият конституционен съдия.
Пунев заяви, че за него най-сериозният проблем е дали ще се стигне до избор на правителство.
„Единствената конфигурация, която би представлявала стабилно мнозинство са ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, които общо дават около 140 депутати, но това едва ли ще се случи, поради това, че има червени линии“.
Бившият конституционен съдия е категоричен, че „в България всичко се персонализира. Нещата не се интерпретират институционално, като отношение между институции, а като отношение между личности и това говори за ниско равнище на политическа култура. Отношенията трябва да бъдат институционални“.
„За мен трябва да се оттеглят досегашните лидери на основните политически сили – ГЕРБ и „Продължаваме промяната“, но не само да не участват в изпълнителната власт, а и да останат в партийната власт. Тогава вече може да се говори за преговори и постигане на споразумение“, смята Пунев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук