Конституционалисти разбулиха голяма интрига около връчването на мандата ВИДЕО
И двамата бяха категорични, че без председател Народното събрание не може да работи
Липсата на председател на НС не пречи да се връчи първият мандат. Нищо не пречи и на формирането на парламентарни групи. Около това мнение се обединиха пред Нова телевизия преподавателите по конституционно право Орлин Колев и Стоил Моллов.
"Няма конституционна пречка, при която липсата на председател на Народното събрание да попречи на конституирането на парламентарните групи, които са на регистрационен, уведомителен режим. При тях не е необходимо да се провежда гласуване и затова не е необходимо да се спира този процес", обясни Колев.
"Трябва само на председателя да се подаде информация, че групата народни представители са формирали група и са избрали ръководството ѝ. Това е уведомителен режим", допълни Моллов.
Той подчерта, че след това първите два мандата могат да бъдат връчени на лице, посочено първо от най-голямата и след това от втората по големина група в парламента. "Ако се конституират парламентарните групи, за което в момента няма пречка, нищо не пречи тази процедура да започне", посочи Моллов.
И двамата бяха категорични, че без председател НС не може да работи. "Не може да се изпълнява никаква дейност - нито законодателна, нито контролна. Това са двете основни функции на парламента. Законодателната и контролната функции по отношение на изпълнителната власт", категорични са конституционалистите.
Моллов уточни още, че депутатите не могат да гласуват закони докато не се формират комисии. Първото им задължение е да изберат ръководство на парламента.
Двамата потвърдиха, че ако най-възрастният депутат Силви Кирилов остане председател на парламента, каквото предложение имаше от ИТН, той би бил потенциален служебен министър-председател. Ако временният председател на парламента не си подаде доброволно оставката, ще може да бъде сменен само, ако депутатите го свалят.