Кошмарна прогноза: 1 милион българи вече са с К-19, ще умират хиляди до дни
От самото начало казвам, че училищата в България са основният двигател на тази епидемия Това го доказаха много изследвания от целия свят, каза още математикът
Направих изчисления долна граница. Към момента са 220 000 души, които са след инкубационен период. Има още 70 000 които са в инкубационен период. Моите изчисления сочат 700 000 минали през вируса – затова няма забавяне на разпространението, макар да има оптимистични оценки, че вече 1 000 000 българи са се срещнали с него.
Това заяви математикът Лъчезар Томов в ефира на Нова тв.
Ако има много заразени, които са образували антитела, те трябва да образуват защитен вал. Ако хората бяха по стриктни - да работят от вкъщи, това щеше да се види много бързо, добави той.
Той обясни пред Нова тв така – децата са масово безсимптомни, дълъг инкубационен период, хваща се някой със симптоми, но вирусът вече е пренесен при родителите. Те ходят на работа, в затворен офис е идеална среда за разпространение и 2 метра разстояние не са достатъчни, е версията на Томов.
"Ще има спад на новозаразените, ако затворим моловете и училищата. Отваряне на училище за всички деца е безумие. Хората, които го предлагат, трябва да се прегледат на психолог. Училищата са клъстери на заразата. Причината - децата са безсимптомни и имат дълъг инкубационен период. Ако се открие положително дете е, защото то е било със симптоми т.е е носело заразата до 12 дни по-рано", разкри математикът.
За него статистиката на НСИ за смъртността е крайно показателна какво става. Тепърва ще разбираме какво е станало – грубата оценка за първата седмица на ноември е 5500, предварителните данни са за 3179 смъртни случаи общо.
3300 – 3400 починали на седмица за края на ноември от коронавирус – това е прогнозата на Томов. Според него, ако се бяхме организирали, поне 50% от тези животи е можело да се спасят.
Томов смята, че ако в края на пролетта се бяхме удържали още малко, сме щели да имаме съвсем друга траектория.
"Можеше да спестим 50% от смъртните случаи, ако лятото имаше по-добра организация. Ситуацията през топлите месеци беше добра, но всичко започна с разрешаването на баловете на учениците", съобщи експертът.
"Когато мислиш позитивно, ставаш позитивен. Когато се управлява, трябва да се разсъждава в най-лошия сценарий. Закъсняваме с мерките за затваряне", разкри математикът и добави, че вероятно икономическият натиск е довел до сегашната ситуация.
Според статистика Светослав Трайков, под 1% смъртност от COVID-19 не може да се надяваме. Ако говорим за теорията за стадния имунитет, това значи около 45 000 починали, пресметна Томов. Той обаче предупреди, че поведението на хората се променя и заради това математическите модели не работят добре в дългосрочен аспект.Епидемията тръгна от баловете, разрешаването им беше голяма грешка, смята още математикът.