Куп пари за минимална работна заплата в България, ето кога
По думите на Любослав Костов има още много път да извървим в сферата на труда, но немалко е направено до момента
Всеки, който полага труд, не трябва да се чувства беден. 1 май е символът, който ни кара да се сещаме за труда. Той е празник на всички работещи, може да се тълкува и като класов празник. Това заяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов в ефира на Нова нюз.
По думите му има още много път да извървим в сферата на труда, но немалко е направено до момента.
„Освен че свършва пролетта и идва лятото и е доста стар български празник, на 1 май например Васил Левски започва втората с обиколка на страната и прави това, което прави, за да се случи Априлското въстание и Руско-турската освободителна война. Датата е светска победа на работещите и тяхната борба”, допълни той.
„Може да има повече работни места и по-добре платени. Разбира се, частният сектор заплатата расте с 12-13%, в държавния – с по-малко. Държавата като голям работодател трябва да се държи като частния сектор. Разбира се, има нужда от преквалификация на хората в изчезващите професии. Трябва да се види и каква е цената за технологичния прогрес и готови ли сме да я платим”, смята Костов.
Според него много са предизвикателствата пред нас:
„Повечето са хоризонтални. Трябва обща стратегия, която да определя тази алтернативна цена – монетарно, алтруистично дори. Трябва да видим накъде сме поели. Не знам има ли България концепция за развитие на четвъртата индустриална индустрия – изкуствен интелект, блокчейн.”
Той прогнозира, че ще се увеличат неравенствата между отделните интеграционни съюзи и припомни, че от МВФ ни казаха, че е нужна реформа в данъчната система. „Искаме да изравним средната класа с тези нагоре”, допълни още той.
На въпрос ще се изравни ли минималната работна заплата със заплатата за издръжка, икономистът заяви: „Не може да стане за една година това нещо, но с последователни политики за 5-6 години напред ще се случи. В момента МРЗ е 55% от нашата заплата за издръжка. Ако нещата вървят така, както са тръгнали, 2027 г. това съотношение ще бъде 80%.”