Кузман Илиев: Може би е добре да загубим парите по ПВУ, защото срещу тях стои...
Нашият икономически модел е сбъркан, живеем на заем и ефектът от цялото това нещо е, че сме най-бързо топящата се нация в Европа, отбеляза председателят на "България може"
Новите технологии да се вкарват разумно, а не на основата на идеология. За това призова в ефира на БНР Кузман Илиев, икономически експерт и председател на неправителствената организация "България може".
"Има икономически изгоден начин да бъдат внедрени. Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – да се извеждат от експлоатация старите и да се трансформират. Но понеже имаме несигурна политическа среда, никой не мисли с дълъг коридор".
Стратегически подход към зеления преход
„Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – старите технологии да бъдат извеждани от експлоатация и постепенно заменяни с нови. Въпреки това, поради несигурната политическа среда, никой не мисли дългосрочно“, коментира Илиев.
Той предложи да бъде въведена дерогация на квотите за въглищните централи, което ще помогне на българските производства, които осигуряват енергия за страната и за Украйна. „Практически този данък да не се плаща от българските централи, защото даваме ток и на Украйна. За нас това е собствен ресурс", отбеляза той.
Риск от загуба на 1.7 млрд. евро от ПВУ
Илиев засегна и предупреждението на Министерството на финансите за евентуална загуба на 1.7 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Той заяви: „Може да ги загубим. Това означава да излезем от критериите за дефицита по линията на еврозоната. Но дори да загубим тези пари, няма да е толкова страшно – срещу тях стои енергийната сигурност на България.“
Според него, ако България остане без въглищните централи, ситуацията ще стане изключително уязвима: „В един момент може да се окаже, че не само токът и газът са много скъпи, но ги няма.“
Проблемите в Германия и отражението върху България
Председателят на "България може" коментира и наблюдаваната рецесия в Германия, която е един от основните търговски партньори на България: „Когато германците осъзнаят, че са се превърнали в индустриален колос на глинени крака, ще разберем, че при нас проблемите са много по-жестоки. При нас проблемите идват по-късно, но са по-тежки."
Той подчерта, че икономическият модел на България е сбъркан, което води до бързо демографско топене: „Живеем на заем, а ефектът е, че сме най-бързо топящата се нация в Европа."
Критика към доклада на Марио Драги
Илиев анализира и доклада на Марио Драги за конкурентоспособността на ЕС, според който Европейският съюз се нуждае от между 750 и 800 милиарда евро годишно инвестиции за реформи.
„Тази сума представлява до 5% от БВП на ЕС, но страната на Драги е сред най-задлъжнелите в света. Не мисля, че той заслужава нашето доверие за такъв план“, подчерта икономистът.
Заключение
Кузман Илиев апелира за по-умерен и стратегически подход към зеления преход, като подчертава нуждата от политическа и икономическа стабилност. Според него, България трябва да обмисли енергийната си сигурност в дългосрочен план и да не се поддава на краткосрочни финансови облаги, които могат да имат сериозни последици за страната.