Кузман Илиев с предупреждение за икономиката на България
Задава се рецесия, разходите трябва да се оптимизират, без да се вдигат данъците, казва икономистът
"Лесно възприехме пътя на най-малко съпротивление: имаме голяма дупка между приходи и разходи в хазната - запълваме я с вдигане на данъци. Апатичните и изтерзани народ и бизнес ще го приемат безропотно. Нито една сериозна дума за оптимизиране на разходи и ефикасност. Всички предложени “реалистични мерки” срещу дефицита са в посока на по-високи данъчни ставки."
Това заяви пред Нова нюз икономическият и политически анализатор Кузман Илиев.
"Обърнете внимание: т. нар. “дефицит” е дълг. Можем да го стопим по два начина: 1) с работеща икономика, ефикасни “разумни” разходи и излишъци.
Или: 2) да го покрием моментно, като рязко повишим корпоративния данък на 15 процента, премахнем данъчни облекчения (като че парите не са на служители, фирми и граждани, а на политиците, временно отстъпили ги в условия на криза), като наложим конфискационен еднократен “данък свръхпечалби” и така, разбира се, задушим икономическа активност и смажем предприемачески импулс и инвестициите средно и дългосрочно", анализира експертът.
"Ефектите от стопяването на дефицита по първия и втория начин се различават както денят и нощта. В първия случай ще преминем през идващата буря (много дълг при растящи лихви е рецепта за премеждия) относително здрави и устойчиви, докато при втория - вдигането на данъци - ще влезем в кризата тежки, тромави и с токсична бизнес и социална среда. И най-лошото за инвестициите - негативна нагласа.
В среда на затихващ растеж и забавяне при търговските ни партньори, да отровим средата за бизнес и инвестиции с по-високи данъци е опасна, вредна и безотговорна политика.
Рамкирахме разговора зле: пациента да го лекуваме с удар с чук или със стрихнин. Със сигурност има и друг, по-разумен начин", завърши Кузман Илиев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук