Лозан Панов – Камората отново плете интриги, опитва се да подчини окончателно СГС и САС на олигархичните си кукловоди

В последните седмици номиналният председател на ВКС се активизира в желанието си да постави съдебната система, в която заема най-висшия пост, в услуга на олигархичното задкулисие. Предстоящият избор от новия ВСС на председател на най-големия съд в страната – Софийски градски съд, несъмнено е голям властови стимул освен за Панов, така и за присъдружния му и грантово зависим Съюз на съдиите.

Макар да се оказа, че в тази организация членуват минимален процент от съдиите в страната, амбициите на шепата магистрати и желанието им да се представят за изразители на мнението на цялото съдийско съсловие, никога не са преставали.

След провалилата се кандидатура на съдия Геника Михайлова, отхвърлена от общото събрание на съдиите в СГС, наред е нова номинация, зад която отново прозират интересите на Панов и ССБ. Съдия Величка Цанова формално е номинирана от над 40 съдии от Градски съд, но веднага кандидатурата й беше широко отразена от медиите-бухалки на Иво Прокопиев и Огнян Донев – „Капитал“, „Дневник“, „Медиапул“ и „Клуб Зет“, както и от интернет-сайт, спонсориран от известна адвокатска кантора. Самата Цанова беше кандидат за шеф на СГС и преди години, когато обаче ВСС предпочете да назначи на поста Владимира Янева. Цанова обжалва това решение чак до Страсбург, но не постигна успех.

Софийски апелативен съд също не беше подминат от скандал този месец. Там активното мероприятие беше спретнато с участието на редовия съдия Милен Василев, залепил в коридора на съда свое изявление, в което изразява съмнение относно разпределението на конкретно дело, свързано с КТБ, и обвинява, без никакви доказателства, председателката на съда Даниела Дончева в корупция.

Комисия пък, назначена от Панов с участието на съдии от ВКС, набързо отправи „препоръки“ към администрирането на делата в САС и размаха пръст на Дончева, тъй като бил нарушен случайният подбор. И въпреки че все още няма официално заключение нито на инспектората на ВСС, нито на съдийската колегия или пък на прокуратурата – които самата председателка на САС сезира с искане да проверят случая, шпиц-проверката на Лозан Панов всъщност изпълни ролята си – беше широко и напоително отразена от същите медийни бухалки на олигархията.

Опитът за овладяването на СГС и САС обаче е само етап от по-дългосрочна цел, зад която надничат символите на олигархичното задкулисие в България – обвиняемите бизнесмени Иво Прокопиев, Огнян Донев, Гриша Ганчев и Цветан Василев. Тъкмо Панов отново е инициаторът на това ВКС евентуално да оспорва пред Конституционния съд промените в НПК, отнемащи делата за корупция по високите етажи от СГС и САС, които производства вече ще бъдат гледани от специализирания съд.

Страхът на Панов е оправдан, защото така ще стане кристално ясно, че ако символите на бандитския преход в държавата бъдат осъдени (което едва ли би се случило в подчинени на Лозан Панов СГС и САС), а впоследствие получат индулгенция от ВКС, чии интереси всъщност обслужва председателят на Върховния съд. Със сигурност не и тези на обикновения гражданин, искащ бързо и справедливо правосъдие и престъпниците в затвора.