Макроикономист посочи какво ще удари джоба на българина, ако Петков не си отиде
Според проф. Димитър Иванов, за да избегне България стагфлацията, е необходима нова политика, водена от ново и отговорно правителство и от нов ръководство на БНБ
"Световният икономически ред ще претърпи изключителна промяна, дължаща се на наложените санкции на Русия. Те имат обратно острие - наказват руската икономика, но пробождат дълбоко глобалната икономика, в това число и България.
Санкциите са изключително лепливо и много опасно средство, което влияе на цялата световна икономика. И тя вече е изправена пред опасността от стагфлация".
Това каза пред БНР макроикономистът проф. Димитър Иванов.
Според него, за да избегне България стагфлацията, е необходима нова политика, водена от ново и отговорно правителство и от нов ръководство на БНБ.
По думите на проф. Иванов в целия свят има невероятно икономическо и геополитическо разтърсване:
"Ние няма да се завърнем към 2021 г., този свят вече го няма. Духът от бутилката вече е изпуснат. ... Светът е пред стагфлация - доходите ще паднат, а разходите за живот ще продължат да се увеличават".
Макроикономистът прогнозира средни нива на безработица и инфлация в България около 10% за следващите няколко години.
"Не може да имаме сигурен прогрес в борбата срещу инфлацията без същностно повишаване на реалните лихвени проценти, което ще означава временно нарастване на безработицата. Днес лихвените проценти са доста ниски и те ще трябва да се повишат до 2%, 3%, 4%, за да може инфлацията да бъде под някакъв контрол".
Според него преминаването към екологична икономика и вдигането на растежа трябва да минат на по-заден план:
"Целта трябва да бъде запазване на покупателната способност на българските граждани, които са изправени пред изключително сериозна криза".
Проф. Димитър Иванов определи идеята за въвеждане на форсмажор като пореден израз на желанието на правителството да управлява икономиката ден за ден:
"Това е и юридически, и политически неиздържано. Не дава никаква възможност за стабилни и ефективни решения срещу инфлацията. ... Двете служебни правителства и особено редовното на Кирил Петков загубиха фокуса върху инфлацията, те отказаха да я видят и да я признаят. Подцениха я изцяло, а сега вече влизаме в период на стагфлация".
Той подчерта, че войната в Украйна е провокирала най-големия шок на търговията със суровини и материали от 1973 година:
"След отрязването на руската икономика от кръвоносната система на световната финансова мрежа е налице една нова глава в историята на световната макроикономическа система. Светът навлиза в една геополитическа и икономическа депресия, която ще има масивен икономически и финансов негативен ефект и далеч след украинската война".