Меркел е била против членството на Украйна в НАТО, но защо?
Киев и до днес обвинява бившия канцлер за нейната политика спрямо Русия и Украйна
Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна? В мемоарите си тя обяснява защо е отхвърляла бързото присъединяване на Украйна към НАТО, пише Deutsche Welle. Тя разказва за някои необичайни срещи.
"Свобода" - така са наречени мемоарите на бившата германска канцлерка Ангела Меркел, в които тя разказва за папата, за Тръмп, за бившия канцлер Герхард Шрьодер, както и за политиката си спрямо Русия, пише германската обществена телевизия АРД. Медията информира, че седмичникът "Цайт" публикува откъси от книгата, в която Меркел описва например как по време на мандата си се опитвала да възпре бързото присъединяване на Украйна към НАТО, тъй като се опасявала от военен отговор на Русия.
Киев и до днес обвинява Меркел за нейната политика спрямо Русия и Украйна. Във връзка с решаващата среща на върха на НАТО през 2008 година в Букурещ, на която се обсъжда план за предоставянето на статут на кандидатки за членство в Алианса на Украйна и Грузия, Меркел пише:
"Аз разбирах желанието на страните от Централна и Източна Европа максимално бързо да станат членки на НАТО. Но приемането на един нов член би трябвало да увеличи не само неговата сигурност, а и сигурността на Алианса".
Финалният компромис
За Меркел рисковете в това отношение са най-вече в Крим. "При нито един от дотогавашните кандидати за членство в НАТО не бе имало подобно обвързване с руските военни структури. Освен това тогава само малка част от украинското население поддържаше членството на страната в Алианса", пише в мемоарите си бившата канцлерка.
В крайна сметка е бил направен компромис, но на съответната цена. "Това, че Грузия и Украйна не получиха одобрение за статут за кандидатки за присъединяване към НАТО, за тях означаваше "не" за техните надежди. А това, че НАТО им даде принципното си съгласие за перспектива за членство, бе възприето от Путин като "да" за присъединяването на двете страни, един вид обявяване на война."
Срещите с Тръмп и папата
В мемоарите си Меркел си спомня и за първата си среща с американския президент Доналд Тръмп. През 2017 година в Овалния кабинет той я питал за отношението ѝ към Путин, като същевременно дал да се разбере, че Путин много го впечатлява.
На последвалата пресконференция проличават сложните отношения между Меркел и Тръмп. Тръмп отправя обвинения към Германия, а Меркел му отговаря с факти и цифри. Констатацията на бившата канцлерка е, че Тръмп е гледал на всичко от перспективата на строителен предприемач, който просто иска да се сдобие с терен.
По време на частната си аудиенция при папа Франциск няколко месеца по-късно Меркел изразява загрижеността си, че под ръководството на Тръмп САЩ могат да излязат от Парижкото споразумение за климата. "Без да назовавам имена, го попитах как би се справил с фундаментално различаващите се мнения в една група важни личности. Той ме разбра веднага и ми отговори директно: "Огъвай, огъвай, огъвай, но гледай да не се счупи."
Поражението на Шрьодер
Значима е и сцената с идването на власт на Меркел през 2005 година. Вечерта след парламентарните избори канцлерът социалдемократ Герхард Шрьодер отказва да признае поражението си по време на телевизионната дискусия. "Самата аз седях там, като че ли изобщо не бях част от цялото, а като че ли гледах телевизия вкъщи. И постоянно си казвах: не влизай в схватка с другите, защото при това положение и твоят език ще загрубее."
На Меркел ѝ било напълно ясно, че преживява нещо изключително. "Много се съмнявам, че Герхард Шрьодер би се държал по същия начин с някой мъж", пише жената, която оттам нататък управлява в продължение на 16 години.