Military Watch: Какво знаем за следващото поколение руски тежък бомбардировач ПАК ДА

Първият прототип на машината е в процес на завършване

Следващото поколение руски бомбардировач PAK DA (ПАК ДА), който понастоящем се разработва в Бюрото за проектиране на Tupolev и е планирано да влезе в експлоатация от 2022 г., ще модернизира възможностите за нападение на големи разстояния и заедно с новите Tu-160M2 и Tu-26M2M ще революционизира бомбардировъчните стратегическите ядрени сили на страната. Това съобщава Military Watch в публикацията си „What We Know About Russia’s Upcoming PAK DA Next Generation Heavy Bomber”.
 
Влизайки на служба едновременно с китайския H-20 и американския B-21, руската платформа ще представлява ново поколение стратегически бомбардировачи, изграждащи дългата история на изключително страховитите руски и съветски платформи, построени от Бюрото за проектиране на Tupolev.
 
Северна Корея, четвъртият оператор на тежки бомбардировачи, остава единствената, за която не е известно дали е инвестирала в подобна платформа от следващото поколение - със стратегически възпиращ ефект на страната, силно зависим от по-ефективни подводни и балистични ракетни системи.
 
С основния стратегически бомбардировач Tu-160, Русия запазва значително предимство пред съперничещите си платформи днес, ПАК ДА се очаква да стане водеща световна платформа, която може би ще надмине и предстоящите H-20 и B-21, твърди Military Watch.
 
За ПАК ДА първоначално е спекулирано, че ще е по-нататъшно развитие на Tu-160 или платформа, силно базирана на неговата много успешна аеродинамика „White Swan", но по-късно докладите показват, че самолетът ще бъде със съвършено нов дизайн.
 
Други доклади показваха, че ПАК ДА може да се възползва от схемата на „летящо крило” и стелт-технология. Този дизайн би бил подобен на дизайна на американския бомбардировач B-2 Sprit и безпилотния RQ-170 „stealth drone”, въпреки че за разлика от американския бомбардировач руските самолети няма да бъдат проектирани за проникващи удари, за да работят над въздушното пространство на противника - вместо това ще бъдат оборудвани с ракети да атакуват цели от големи разстояния.
 
Докато имаше голямо съмнение дали е необходим нов стратегически бомбардировач, усъвършенстваните варианти на Tu-160 успяха да запазят значителна преднина над всички конкурентни платформи за разработване на стратегически бомбардировач и развитието на самолета по-късно бе потвърдено от следващата администрация на Путин.
 
Нуждата от платформа за стелт-способности също се превърна в сериозен въпрос поради сериозните ограничения, които те биха поставили върху някои възможности на бомбардировача, а при руските самолети се разчита в по-голяма степен на други мерки, като електронна война, за да се гарантира тяхното оцеляване.
 
За да увеличат максимално своята жизнеспособност, руските бомбардировачи отдавна разчитат на способността да ударят вражески цели при крайно големи дистанции - гарантирайки, че могат да поддържат безопасно разстояние от враждебна въздушна среда и бойни самолети. Tu-160 най-добре илюстрира това, като неговите круз-ракети Kh-55SM запазват феноменален диапазон на употреба от 3000 километра и високата си оперативна надморска височина при скорост Mach 2,05, позволявайки му да извършва внезапни атаки и оттегляне при относителна безопасност.
 
Вероятно е ПАК ДА да последва тази изключително успешна тенденция, като бомбардировачът разполага със свръхзвукови ракети, за да избегне по-сигурно вражеските защити и да порази враждебни цели с прецизност в крайни диапазони.
 
Това е в съответствие с неотдавнашното концентриране на Русия върху развитието на свръхзвукови ракети, за да се надграждат силите в целия спектър на бомбардиране. Също като Tu-160, самолетът е пригоден да разполага както с конвенционални, така и с ядрени ракети, въпреки че остава да се види дали на него ще се разположат и балистични ракети.
 
За да се намалят разходите по разработването на ПАК ДА, на него ще бъдат използвани модифицирани системи, предназначени преди това за други бойни самолети, което ще бъде значително по-евтино, отколкото да се развиват от самото начало. Това ще включва подобрена версия на двигателите на Tu-160M2 и радарната система AESA, базирана на тези на Su-57.
 
Редица доклади показаха, че руските и китайските военни са разработили няколко технологии за H-20 и ПАК ДА в съответствие с нарастващото им сътрудничество в областта на отбраната и споделените интереси в разработването на възможно най-успешния стратегически бомбардировач - като и двете летателни средства трябва да бъдат насочени основно към възпиране на атаките на Западния блок.
 
Много неща предстои да бъдат разкрити по отношение на ПАК ДА, но командващият ВКС Виктор Бондарев заявяви през 2017 г., че първият прототип на бомбардировача е в процес на завършване, много подробности относно новите платформи се очаква да се появят в близко бъдеще.
 
Превод и редакция: БЛИЦ