Military Watch: Морската пехота на Русия с амбиции да конкурира американската по цял свят

Москва има големи планове за войната на море

Официално наричаната руска военноморска пехота, по-известна само като руски морски пехотинци, служи като амфибийна (десантна) сила, подобна на американските си колеги, но не е отделен вид въоръжена сила. На нея посвещава публикация Military Watch под заглавие „Russia Has Big Plans for its Marines and Amphibious Warfare; Naval Infantry an Increasingly Lethal Asset for Power Projection”.
 
Докато огромната флота на Америка и нейните многобройни военни намеси в чужбина след Втората световна война доведоха прерастването на морските корпуси в отделен вид въоръжена сила със 180 000 войници и над 1000 пилотирани самолета, то руската отбранително ориентирана пехота остава значително по-малобройна само с 12 000 души, включително няколко стотици елитни военноморски части на "Спецназ".
 
Може би в резултат на оценяването на амфибийните сили, съчетани с растящото стратегическо значение на Тихоокеанския театър, където такива способности са много ценни, Русия все повече инвестира в модернизирането на възможностите на своите морски пехотинци като основен инструмент за демонстриране на мощ и вероятно ще може да се съревновава качествено с тази на Съединените щати в следващите години.
 
За целта, заедно с въвеждане в експлоатация на нови кораби за разтоварване на морската пехота, руският флот сега е ангажиран в построяването на четири амфибийни кораба за нападение, способни да транспортират морските подразделения заедно с бронираните им средства и въздушна охрана на брега за нападения на вражески позиции.
 
Според заместник-командващият на ВМФ Виктор Бурсук, са планирани два варианта на десантни кораби – „универсален десантен атакуващ кораб” и "голям амфибиен кораб". Очаква се тези кораби да превозват около 700 и 1200 морски пехотинци съответно, както и силно въоръжени атакуващи хеликоптери Ка-52 „Алигатор” за осигуряване на въздушна поддръжка.
 
Редица източници също така посочиха, че освен инвестициите в разработването на военни кораби с хеликоптери, Русия е инвестирала и в разработването на бойни самолети със сгъваеми криле, способни да се разположат на палубите, за да подкрепят морските пехотинци в бойни действия - подобно на F-35B.
 
Възобновяването на самолета Yak-141 с вертикално излитане и кацане (VOTL) е платформа, която достигна края на развитието си с четири работни прототипа по времето на разпадането на Съветския съюз. Тя остави значителна възможност, която заедно с елитните бойни хеликоптери ще предостави ключова подкрепа за пехотинците. Бронирана опора може да бъде осигурена и от добре въоръжения БМП-М (М-морски вариант). Добавена е и морската пехотна версия на бойната бронирана машина Bumerang BTR.
 
Руските морски пехотинци започват да играят все по-важна роля през последните години и в края на 2017 г. организираха сериозна демонстрация на сила в Далечния изток в близост до Корейския полуостров по време на ескалация на американските заплахи срещу Северна Корея. Ученията съвпаднаха с тренировките на американския самолетоносач Vigilant Ace в Южна Корея, които симулираха атака срещу Пхенян, както и с мащабното учение на 40 китайски военни кораба в близкото Източнокитайско море. Тогава руската морска пехота успя да демонстрира способността на Русия бързо да се намеси в отбраната на партньора си срещу евентуална западна атака.
 
С увеличаващите се инвестиции в модернизирането на възможностите на военноморските единици, които според украинското правителство също са участвали в подпомагането на защитата на сепаратистката ДНР, вероятно е на руската морска пехота все повече да се разчита като на ключов инструмент от външната политика на Москва извън нейните граници. Тъй като Русия се стреми да се утвърди като основна сила в Азиатско-тихоокеанския регион, това се очертава като една изключително жизнеспособна стратегия, обобщава Military Watch.
 
Превод и редакция: БЛИЦ