Министър Кирилов съобщи нови детайли за съдбата на „тримата големи“
Все още не е решен въпросът дали и как да бъдат разследвани в съдебната власт, поясни той
Министърът на правосъдието Данаил Кирилов защити пред БНР идеята си за законодателни промени, които позволяват разследване на „тримата големи“ в съдебната власт (председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главният прокурор). Но от думите му се разбра, че не е решен окончателно въпросът дали и как да бъдат разследвани те. Той не изключи възможността предложението да бъде съгласувано с Венецианската комисия. Необходимо е и запитване към Конституционния съд, уточни Кирилов.
Министър Кирилов: Подавам оставка след 31 октомври, ако...
„Пресилено е, бих казал доста пристрастно, да изваждаме пред скоби само главния прокурор и разследванията срещу него. Проблемът ни е системен и касае общо „тримата големи“. Имаме и преди Венецианската комисия конституция, която е задължителна за абсолютно всички български граждани. И там те са установени в пакет“, каза Кирилов.
„Това е задача, която трябва да решим, да приключим работата по тази препоръка. Действително, както и в предходния разговор беше уточнено, в България продължаваме да спорим по това дали този режим касае само главния прокурор или тримата големи. В тази връзка Министерство на правосъдието, лично аз предприех множество инициативи за публично обсъждане на първото предложение за въвеждане на такъв режим. Тези обсъждания продължават“, каза той.
„Би трябвало всички да съобразяваме, че режимът на тримата големи е установен още в конституцията и във всички конституционни норми техният статут е равен. Така че, да, води се дебат по въпроса в кой точно доклад с препоръки на Механизма за сътрудничество и оценка е посочено “тримата големи“, поясни правосъдният минитър.
„Става дума за главния прокурор и за висши магистрати и това не е случайно. Колегите, освен решението на Европейския съд по правата на човека, съобразяват и тази специфика, че ние имаме института на т.н. „трима големи“, които имат особено място в органа за управление и независимост на съдебната власт – Висшия съдебен съвет. Те тримата са членове по право, тримата се избират и назначават по едни и същи ред“, каза Данаил Кирилов.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!