Мира Радева се счепка с д-р Симидчиев заради К-19 мерките и ваксините

Социоложката обяви, че демократичният свят се е превърнал в авторитарен, след като е последвал примера със затварянето на Ухан

Демократичния свят отстъпи от разбиранията си какво и как трябва да прави. Трябва да кажа, че разделям мерките в две посоки - едната е чисто правният проблем и здравеопазването. Това заяви в ефира на Нова телевизия социоложката Мира Радева.

"Това, което направи здравеопазването в света е за поклон. Тези хора дадоха много жертви. Освен това аз съм голям привърженик на ваксините. Политическият аспект обаче е ужасяващ. Политиците влязоха като слон в стъкларски магазин", каза тя. 

В студиото бе и пулмологът Александър Симидчиев, който се яви като контрапункт на социоложката:


"Комуникацията е много важна. Едното наистина е медицинският проблем, но другото е комуникацията. Трябва да се създава позитивно-социална дистанция. Хората сами трябва да разберат защо я правят, а не да им се налага отвън", каза той. 

По думите му, ако хората са имали доверие в мерките, са щели сами да пожелаят да са по-изолирани. 

Радева се противопостави:


"За година ни отнеха усещането, че живеем. Хората не могат да имат доверие, когато централизирано им се говори едно нещо. Българинът има една поговорка, която в случая е оправдана - "Он, че ми каже". Именно този скептицизъм ни помага да се оцелее", каза тя. 

"Хората са си понесли разсадите да си садят домати на Великден и ти да ги спираш на КПП-тата - това е глупост", смята Радева. 

Според нея е здравословно да садиш домати и да седиш с приятели. По думите й не е имало логика в политическото поведение. 

"Китай е авторитарен. Защо когато Ухан затвори и целият демократичен свят затвори", запита тя.

По думите й ние сме социални същества и съществуваме и чрез думите. 

Симидчиев също се намеси в разговора. Според него не сме се научили как да управляваме скептицизма и недоверието.

"Гледайки назад, винаги може да мислим и за по-добри варианти. Понякога първосигнално взимаме едни решения. Важното е да се учим от грешките и да ги осъзнаваме бързо", призна той. 

Радева обаче възропта и срещу ваксините: "Те не са безплатни, щом аз ги плащам от данъците си. Не е редно да ме изнудват да се ваксинирам", каза тя.

Според Симидчиев здравната система непрестанно се развива, а данните се следят.

"Пандемичният процес винаги води до много повече жертви, отколкото дадохме тази годината. Науката направи много още по време на пандемията. В Израел вече имаме ясни послания какво се случва като се направи ваксина по време на пандемия", каза той.

"Трябва да гледаме напред, а не назад. За последните три седмици имаме прогресивно нарастване на броя на случаите. Процентът положителни от направените тестове показва, че пандемичният процес далеч не е угаснал", заяви пулмологът. 

Той призова да се хванем за ръце и да правим нещата така както трябва.

По думите му има два вида мерки - които ограничават скоростта на нарастване - това са дистанцията и маските, а вторите са тези, които помагат за намаляване на заразата и това е ваксинирането. "Израел е примерът за всичко това", добави той.

"При всички положения трябва да работим с данни и да обясняваме достатъчно на хората. Когато говорим за преяждане с информация, за съжаление 2/3 от тази информация е недоразбрана или неистинска. Трябва ценната информация да стига по-добре до широката публика", каза Симидчиев.

"Носенето на маски намалява с около 40% вероятността да заразяваме другите. Не говорим за лично предпазване, а да пазим другите", добави той.