Мистерия: Накъде и защо Русия прехвърля войски изпод Киев
Прегрупирането на войските в Украйна придоби толкова мащабен характер, че сега можем да говорим за края на стратегическата пауза
Според редица признаци военната ситуация в Украйна се променя значително - и това се дължи преди всичко на значително движение на войските. Руските части масово се прехвърлят от Киев. Къде и защо си тръгват – и какви ответни мерки се опитва да предприеме Украйна?
Прегрупирането на войските в Украйна придоби толкова мащабен характер, че сега можем да говорим за края на стратегическата пауза.
Съгласно Истанбулските споразумения руската армия намали максимално активността си край Киев. На практика това означава прекратяване на настъпателните действия в посока Василков и Бихов и изтегляне на руските войски към стабилната линия Буча – Бородянка – Ирпен с “Гостомел” в тила. Прекратен е и натискът върху ВСУ в посока Бориспол и Бровари на другия бряг на Днепър в условно Черниговско направление.
Въоръжените сили на РФ преминаха към стратегическа отбрана на линиите близо до Киев. В продължение на няколко дни огромни колони от руски войски бяха изтеглени от Киев през Беларус и през Черниговска област на Украйна в посока Суми и Харков.
Мащабът им е такъв, че ретроспективно може да се каже, че окупирането на Киев не е било проблем, но би довело до големи разрушения и загуба на живот без грам политическо значение за тази операция.
Изтеглените от близо Киев части се прехвърлят, очевидно, близо до Суми и Харков. Освен това някои големи украински селища, които преди това не са били заети по силата на „джентълменско споразумение“ между местните власти и руските войски, сега се преминават в движение (Конотоп, Нежин). И най-малките опити за съпротива от местната териториална отбрана се решават за пет минути (Конотоп).
В същото време руските войски се придвижват към фронтовата линия отвъд Суми и Харков, като постепенно пристигат на позиции отвъд Изюм. Там вече втори ден продължава натиска в посока Славянск – Краматорск и Барвенково. Има данни, че в Славянск и Краматорск евакуацията на украинските власти може да бъде обявена още в петък.
Боевете в тази посока се водят край село Крестище, а бившата линия на отбрана на въоръжените сили на Украйна край село Долина престана да съществува заедно със селото. Също така в покрайнините на Барвенково се водят боеве и това е именно направлението, което означава обкръжаване на донецката групировка на въоръжените сили на Украйна.
Прави впечатление, че украинските войски също извършват огледално прегрупиране. Киевският гарнизон получи ясен сигнал, че никой няма да щурмува града. В резултат на това боеспособни части се изтеглят от Киев с железопътен транспорт и на ремаркета в посока Днепропетровск.
Първите ешелони вече са достигнали източната част на Днепропетровска област и заминават за Павлодар.
Почти всички части на резервата отиват в този район. В района на Днепропетровск-Павлодар въоръжените сили на Украйна дори не създават линия на отбрана, а голям военен юмрук, отразяващ действията на руските войски и съюзници.
Какво означава това? Русия и съюзниците вече организираха голям пробив от север на Изюм, заобикаляйки групировката ВВС от 70 000 души в Донбас. От юг започва подготовката за подобен пробив на север от Угледар и при Новомихайловка, въпреки че там все още се водят тежки позиционни боеве.
Тоест това е очакваната подготовка за обкръжаването на групировката Донбас на ВСУ, само че там се събират много по-големи сили, отколкото беше планирано дори преди седмица, за сметка не само на части от край Мариупол, но главно от тези, които са отстранени от близо до Киев.
Въоръжените сили на Украйна от своя страна, осъзнавайки, че вече няма да е възможно да се избегне обкръжението на групировката в Донбас, събират нов юмрук от боеспособни сили в района на Павлоград.
Потенциално тези сили могат: а) да действат като резерв и нова линия на отбрана, тъй като най-естественото място за затваряне на котела е точно Павлоград (е, или Покровск, който е технически по-близо) или б) да организира опит за пробиване на пръстена още след затварянето му, което силно наподобява пропагандните опити за „деблокиране” на Мариупол.
С други думи, и двете страни предварително създават нова фронтова линия, тъй като е ясно, че отбраната на въоръжените сили на Украйна на север постепенно се разпада, а на юг скоро ще се разпадне.
За Киев това е опит за организиране на стратегическа контраатака. Русия, от друга страна, леко коригира първоначалния план, отчасти по политически причини и в много отношения по чисто военни , придвижвайки големи сили в посоката, която се счита за основна (обграждане на групировката в Донбас).
В същото време беше отбелязано рязко (почти три пъти) увеличение на броя на руските сили в посока Николаев след поражението на основните сили на въоръжените сили на Украйна около този град.
Основният проблем първоначално беше липсата на сили за операции в пет оперативни района, но сега този дисбаланс постепенно се елиминира. Очертават се приоритетните цели, а второстепенните са оставени за политическо решение.
Харков остава една от важните позиции. Дори не става думаза големия брой военни фабрики, съсредоточени в този град, той придоби символично значение след разкритието на случаите за насилие над руски пленници.
В същото време в Сумска област не се наблюдава активност и дори има случаи за изтегляне на руските войски към границата за прегрупиране. В Суми и Сумска област няма големи украински сили и няма политическо желание за борба срещу отбраната, следователно няма смисъл да се задържат големи сили.
Харков пък се превърна в легитимна цел, с която също няма желание за преговори. Случаите на споразумения между местната администрация на малките градове и руските войски за взаимно миролюбие започнаха да зачестяват. Но в случай на активна съпротива никой няма да се церемони.
С други думи, в последните няколко дни на спокойствие се наблюдава активно прегрупиране на силите за подготовка на ново настъпление в нова стратегическа обстановка. Съответно и въоръжените сили на Украйна извършват огледално прегрупиране.
Това са първите последици от Истанбулските предварителни споразумения, които могат да се разглеждат по различни начини, но всъщност - паузата дава възможност да се готви втората фаза на операцията.
Евгений Крутиков