Мракобесен секс скандал разтърси НС

Темата за хомосексуалността, защото това е в основата на притеснението на „Възраждане“ , никога не е била проблем за човешките общности, смята д-р Владимир Сотиров

С промени в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от „Възраждане“, депутатите забраниха в училищата да се популяризира „нетрадиционна сексуална ориентация“.

С текстовете се забранява популяризиране и подстрекаване по какъвто и да е начин пряко или косвено на идеи или възгледи, свързани с „нетрадиционната сексуална ориентация“, или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.

С промяната се дава и определение на „нетрадиционна сексуална ориентация“:

Нетрадиционна сексуална ориентация е различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващане за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове.“

Оказа се, че определението е копирано от „Уикипедия“.

Психиатърът д-р Владимир Сотиров коментира в социалните мрежи промените и ги определи като „мракобесни“. Той обясни позицията си в интервю за bTV:

„Темата за хомосексуалността, защото това е в основата на притеснението на „Възраждане“ , никога не е била проблем за човешките общности, откакто имаме цивилизация и писана история.

Тя започва да се проблематизира, тоест да се патологизира хомосексуалността, късно – в края на 19. век и началото на 20. век. Особено зловещи измерения придобива по времето на нацистка Германия.

Относително кратък е периодът, в който научната общност, или част от нея, гледа на хомосексуалността като на разстройство, което трябва да бъде диагностицирано, респективно – лекувано.

Той продължава до 60-70-те години на миналия век. Тогава хомосексуалността е изведена от класификатора на психичните разстройства“, обясни психиатърът.

Психиатърът смята, че няма как да се дефинира и правно да се регулира сексуалното влечение на хората.

„Има сексуално влечение, ние не можем да дефинираме и правно да регулираме сексуалното влечение на хората.

Идеята за „традицонно“ и „нетрадиционно“ се конотира с абноромо, това е подтекстът – традиционното е нормално, нетрадиционното е абнормно, патологично. Това е израз на една тенденция да се патологизира една от нормалните прояви на човешката сексуалност“, каза още психиатърът.