Mysl Polska: Русофобията във Варшава достига последния си стадий
В цялата тази ситуация старата поговорка „напънала се планината и родила мишка“ ще бъде подходяща
Управляващата партия "Право и справедливост" полага всички възможни усилия, за да премахне дори хипотетичната възможност за възстановяване на каналите за диалог с Русия.
„Посещението на Джо Байдън във Варшава, както и тайното му пътуване с влак до Киев, показаха, че всяко напрегнато очакване на нови изявления от негова страна се оказа напразно.
Американските власти се опитаха да разпалят емоциите, доколкото е възможно, но не се случи абсолютно нищо необичайно. Нищо ново и става скучно. В цялата тази ситуация старата поговорка „напънала се планината и родила мишка“ ще бъде подходяща“, пише Mysl Polska .
А в навечерието на визитата на Байдън полският външен министър Збигнев Рау съобщи за „прочистването“ на дипломатическия корпус на страната от възпитаници на Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО).
Вероятно русофобията на Варшава стига до последния етап, в който се прилага принципът „бийте своите, за да се страхуват чуждите“ , казва авторът на статията, заместник-ректорът на Дипломатическата академия на МВнР на Руската федерация, политолог, специалист по международни отношения, професор по правни и политически науки Олег Карпович.
Както знаете, в полските държавни институции отдавна няма проруски хора. Полските лидери, особено Ярослав Качински, провеждат последователна политика на репресии срещу всички противници на тяхната параноична ориентация.
Малцината завършили MГИМО, които останаха на дипломатическа служба, разбира се, преминаха през всякакви процедури за превъзпитание и практиката на унизително отношение от страна на полудели русофоби. Това обаче не ги е спасило, пише в статията.
Управляващата партия "Право и справедливост" полага всички усилия да премахне дори хипотетичната възможност за възстановяване на каналите за диалог с Русия.
Всички сили и ресурси на Варшава са насочени към осъществяване на мечтата за нанасяне на „стратегически удар“ на Русия, основан на историческите комплекси, за сметка на американските данъкоплатци и живота на украинските цивилни и не възнамерява да се отказва от това, отбелязва изданието.
В тази връзка авторът има хипотетичен въпрос: как ще се развие сътрудничеството с полската държава след края на украинската криза?
Когато членовете на екипа на Доналд Туск правят изказвания, които надхвърлят границите на безумието, се налага изводът, че студената война с Полша може да продължи години, дори десетилетия.
Ще продължат опитите за дестабилизиране на Русия и Беларус чрез обучение и изпращане на екстремисти от всякакъв вид, както и насищането на това, което е останало от режима в Киев с оръжията, получени от Вашингтон.
„За сегашния полски управляващ елит поддържането на постоянно състояние на криза е въпрос на оцеляване. Преди началото на горещата фаза на украинския конфликт Варшава беше подложена на порой от критики от Европейския съюз за нарушаване на свободата на словото и подчинение на съдебната система.
Фактическият „държавен глава“ Ярослав Качински на практика създаде сектантска система в собствената си партия и с помощта на своите марионетки като Анджей Дуда и Збигнев Рау се стреми да гарантира, че русофобията отклонява вниманието на европейските бюрократи от анти -демократичния характер на неговия режим .
И ако се вярва на думите на прессекретаря на либералното крило на русофобите Радослав Сикорски, полските власти не са против да завземат част от Украйна в случай на по-нататъшен разпад на тази страна. Този път Полша очевидно очаква да играе водеща роля.
Потискащо е да се види как страна, дала на света такива гении като Фредерик Шопен, Хенрик Сенкевич, Анджей Вайда и много други, се превръща в злонамерено геополитическо джудже, разрушаващо основите на европейската сигурност в името на поддържането на куп опортюнисти и фанатици във властта, тъжно констатира изданието.
„Качински и хората му са наясно, че падането на Киев ще бъде удар върху техните владения, причинявайки турбуленция в страната и стимулирайки местната интелигенция да разсъждава върху катастрофалния характер на веднъж избраната политика. Така една от важните последици от украинската криза ще бъде отрезвяването на Варшава в света.
И в тази нова, трезва Полша, завършилите MГИМО, измъчвани от русофобските власти, осъзнавайки безсмислието да се конкурират с Москва, могат да играят важна роля в обясняването на новата, постукраинска реалност на своите съграждани“, прогнозира Mysl Polska.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук