N-TV: Путин извъртя огромна капиталистическа спекула
Руският президент даде началото на „най-голямата златна спекулация в света от десетилетия“
В опит да освободи Русия от зависимостта от американския долар и да „победи САЩ със собствените им оръжия“, Владимир Путин проведе „изкусен капиталистически прийом от световно значение“. Това съобщава N-TV.
Почти незабележимо за очите на световната общност, Владимир Путин даде началото на „най-голямата златна спекулация в света от десетилетия“, обяснява германският телевизионен канал.
Вече няколко месеца Централната банка на Руската федерация купува от четири до пет тона злато всяка седмица, пише в статия на сайта на N-TV Волфрам Ваймер, журналист на германския телевизионен канал.
„Почти незабележимо за очите на световната общественост, Путин даде началото на най-голямата спекулация на злато в света от десетилетия”, казва Ваймер.
И „рискът, който Путин пое“ изглежда оправдан: през тази година златото поскъпна с 20% и по този начин подари на Руската федерация „многомилиарден дар“, отбелязва авторът.
Както обяснява журналист на N-TV, „Путин влезе в златото”, защото просто иска да направи Русия независима от щатския долар.
„Тъй като доларът, според Москва, се използва като политическо оръжие срещу Руската федерация, златото е идеална инвестиция за защита срещу санкции в долари.
Докато златните резерви рязко се повишиха до все по-високи стойности, Руската централна банка разполага с държавни облигации на САЩ на стойност едва 12,8 милиарда долара”, подчертава Ваймер.
В същото време авторът на статията продължава, в резултат на отхвърлянето на долара в полза на златото, Русия започва да печели от всяка „търговска схватка“ на САЩ с Китай, тъй като цената на златото се повишава всеки път, когато китайско-американският търговски конфликт ескалира.
Освен това сега политиката на американския президент Доналд Тръмп за „евтини пари“ също е в полза на Русия, казва журналист на германската телевизия.
„Колкото по-ниско Вашингтон и Федералният резерв спускат лихвите, толкова по-интересното злато е като глобална инвестиция“, пояснява Ваймер.
Междувременно, поради действията на Москва, „златният прилив“ се разпространи и в други страни.
По-специално, авторът на статията пояснява, че Китай все повече продава държавни облигации на САЩ и вместо това купува злато. Дори Турция, Полша, Унгария и Казахстан „неочаквано започнаха да копират тази стратегия“.
Само през първите шест месеца на 2019 г. централните банки според Световния съвет за златото са закупили 374,1 тона злато, което не се е случвало през последните 19 години.
По този начин „планът на Путин“ да изостави американския долар в полза на златото „е пример.“ Самият ръководител на Кремъл на 20-тата си годишнина от мандата си на власт проведе „умел капиталистически прийом от всеобщо значение“.
„Той иска да победи САЩ със собствените им оръжия“, обобщава журналистът от N-TV, цитиран от pogled.info.