Наш експерт: Ще има последици за страните, подписали...

ООН прие Глобалния пакт за миграцията на ООН. На този етап България се въздържа от подкрепа на документа. Унгария, Австрия, Полша, Чехия и Словакия също отказаха да подпишат договора. Основните опасения са, че договорът ще насърчи допълнително масовата миграция към Европа. С аргумента, че договорът няма правно обвързващ характер от Европейската комисия призоваха страните, които имат резерви да подпишат пакта.

Георги Савов от Центъра за изследване на отбраната и сигурността заяви, че последици за страните, подписали пакта, ще има. Въпреки добрите намерения на документа – справяне с нелегалната миграция, пътят, по който това ще се случи, е чрез нейното узаконяване. Сред негативните последици за държавите присъединили се към пакта са повишен риск за националната сигурност, отказ от национален суверенитет в области като охрана на границите и социални услуги, ограничаване свободата на словото и медиите и други, посочи още експертът.
 
Представители на около 150 държави, участващи в конференцията на ООН в мароканския град Маракеш, приеха Глобалния пакт за миграцията, въпреки отказа на ключови държави от документа.
 
Генералният секретар на международната организация Антонио Гутериш описа документа като „пътна карта за предотвратяване на страданието и хаоса". Според него твърденията, че пактът ще позволи на ООН да наложи миграционни политики на държавите-членки, не отговарят на истината.

Пред „Дарик” експертът от Центъра за изследване на отбраната и сигурността Георги Савов заяви, че за държавите, присъединили се към пакта, последствия и задължения ще има.
 
„Подписалите се държави се задължават с този договор за десетилетия напред да провеждат определена политика. От договора за миграцията ще произтекат и правно-задължаващи отговорности, по линия на последващо правно обвързващи отговорности допълнителни, по линия на регионалните организации. Договорът ще доведе до отказ от националния суверенитет в някои направления. Реално по защитата на границите, да кажем в сферата на социалните услуги. Освен това създава предпоставки за повишаване на риска от заплахите за национална сигурност“, каза експертът.
 
Глобалният пакт ще ограничи сериозно и свободата на словото, посочи още Георги Савов.
 
Глобалният пакт за миграцията трябва да бъде одобрен от Общото събрание на ООН на 19 декември.  Въпреки че България не подкрепи пакта за миграцията, страната ни си запазва правото да прилага онези части от документа, които обслужват интересите ѝ. Това става ясно от стенограма на правителството от миналата седмица, а предложението е на заместник-министъра на външните работи Георги Георгиев.