Наш икономист: Докога сигурността на Русия ще е по-важна от нашата?
"Не стихва подкрепата зад соло ФБ позицията на военния ни министър", пише Евгени Кънев
"Не стихва подкрепата зад соло ФБ позицията на военния ни министър.
След тази на Руското посолство, не закъсня подкрепата на бившия президент Първанов, на АБВ на Румен Петков, на представители на БСП и Възраждане. Резерви към тази позиция изразиха единствено самият премиер Петков и политици от Демократична България.", пише икономистът Евгени Кънев.
"Вече 17 години след влизането в НАТО, членството ни продължава да е формално, а при всяко напрежение с Русия, официалната ни позиция е да не се прави нищо, което може да подразни Русия.
Така единствените ни стари самолети продължават да се ремонтират в Русия; оръжейната ни индустрия гледа да не си пресича пътищата с руската; а в Черно море плуват платноходки, понеже повечето време няколкото ни военни катера не са годни за експлоатация.
А България е разграден двор за руските интереси.
Пропагандата срещу по-силно участие на НАТО на наша теiотория се опира на няколко опорни точки.
Първата и най-важната е, че със сегашното състояние на въоръжените сили всичко е наред и няма нужда от по-голямо участие на НАТО, защото можем сами да се спарвим.
Нищо, че почти нямаме самолети (още очакваме първата модерна ескадрила), а руски самолети често са нарушавали нашето въздушно пространство и изчерпват и без това малкия ни ресурс. На практика при изостряне на напрежението, трябва да разчитаме на натовска намеса без почти нищо да можем да допринесем.
Втората опорна точка е, че по-голямо военно участие на НАТО би подразнило Русия и парадоксално - да застраши нашата сигурност. (Тук е вицът как щяла да насочи ядрените си ракети към България).
Нищо, че историята показва точно обратното: Русия никога не е била агресивна към натовски страни като Прибалтика, за разлика от не членки като Грузия, Украйна и Молдова. Всъщност почти всички страни членки на НАТО на предна линия са искали от НАТО са увеличи своето присъствие.
Без една: България.
Третата опорна точка е, че всъщност НАТО създава напрежение и е агресор, защото включването на нови държави в НАТО застрашавало руската сигурност.
Нищо, че отдавна разположените руски ракети в Калининград могат да ударят всеки европейски град; че на практика Русия се меси в сигурността на почти всички европейски държави - от Брекзит, през изборите във Франция, до финансирането на партии в Италия, Австрия, Испания; организирането на убийства на територията на Великобритания, Германия, България; кибератаки и т.н.
У нас почти няма гласност за странните взривове на военни складове; за отровените български граждани; за многобройните кибератаки и т.н.
Докога сигурността на Русия ще е по-важна от нашата?
Докога отново ще плащаме данък на платеното русофилство у нас?"