Наша вирусоложка от Кеймбридж призна колко ни пазят ваксините от новия щам на К-19
По думите на д-р Велислава Петрова, ако се имунизираме, ще сме защитени до 60% от мутациите
Неправилно е да се говори за смес на мутациите, това са различни части на вируса. Това е просто еволюция, показваща, че отговаря на един и същи тип селекция. Това заяви в ефира на Нова тв вирусологът, генетик в института „Сангър“ към Кеймбриджкия университет и здравен консултант в ООН д-р Велислава Петрова.
"Има по-голям процент на заразени като пропорция на хората под 20 годишна възраст от новия британски щам на вируса. Може обаче това да се дължи и просто на факта, че е много по-заразен цялостно", обясни тя.
"Новият британски щам много бързо измества останалите варианти на вируса. Вижда се при бразилския вариант, че хора, прекарали вече вируса, отново се заразяват с този нов щам. Това говорят данни от няколко града" обясни тя.
„Като се гледа ретроспективно, новият щам във Великобритания се е появил някъде през септември-октомври. И до декември е изместил основния вариант.
Случай от град в Бразилия показва, че преболедували при първата вълна, могат да се заразят отново с местния щам. Там при първата вълна бяха заразени над 75% от населението, а сега случаите отново нарастват.
Все още не е ясна причината за това – дали имунитетът на хората отслабва, или новият вариант избягва предишния имунитет ”, обясни Петрова.
"Вижда се, че ваксините са ефективни до 60% при тези нови щамове, но пък все пак имунизациите работят. Има данни, че те ще продължат да работят и срещу новите щамове, макар и с понижена ефективност", каза д-р Петрова.
"Много страни са в пълен локдаун, ваксинациите са с пълна сила и все пак случаите продължават да нарастват. В България мисля, че се реагира според ситуацията, но така е правилно. Решенията се променят, защото се променя епидемиологичната обстановка", смята тя.
Според нея трябва да бъдат продължени всички мерки, които видимо работят.
"Дезинфекцията и маските помагат да се намали пренасянето на вируса. Важно е докато децата ходят на училище физически, да намалят контактите си с хора от семейството си", каза д-р Петрова.