Nation: САЩ изолират Русия, защото „така трябва”
Вашингтон действа от трайни предубеждения, а не от интересите на страната
Външната политика на САЩ вече отдавна не се диктува от интересите на страната, а от устойчива система предубеждения, сформирана от неоконсерватори, счита The Nation.
Според тази система, Русия влиза в списъка на „не демократичните” страни и затова страната трябва да бъде изолирана, а на Украйна, която иска да излезе от руската сфера на влияние, трябва да й се помогне да го направи. А въпросът дали това действително отговаря на интересите на Вашингтон и на украинския народ изобщо не се повдига.
„Президентът Обама само след няколко месеца ще напусне поста си, но вече стана ясно, че „промените” във външната политика, които кандидатът за президент Обма обеща на избирателите, така и не се случиха” – пише The Nation. Той обеща да сложи край на войната в Ирак, стреми се към мир без ядрено оръжие, да подобри отношенията с Русия и арабския свят, но обещанията останаха неизпълнени.
Стана обратното: интервенционистките принципи на неоконсерваторите заеха господстващо положение в държавата и се превърнаха в устойчива система от предубеждения.
Според мнението на „либералните интервенционалисти” всеобщата демокрация не само се вижда на историческия хоризонт, но тя може и да се достигне. Подкрепата за демократичните движения във всяка страна автоматично влиза в сферата на интересите на САЩ. При това изобщо не възникват въпроси действително ли подкрепата на тези движения са в интерес на САЩ или за населението на съответната страна.
Така стана с Либия и със Сирия. Още след първите съобщения, че Моамар Кадафи подготвя геноцид в Бенгази, администрацията на Обама реши „той трябва да си отиде”. В резултат през 2011 г. Кадафи беше убит, в страната се образува вакуум във властта, запълнен от гражданската война и ИД.
Същото се повтори в Сирия. Протестите на част от населението през пролетта на 2011 г. вероятно са в резултат на някакво недоволство от действията на президента. Никой обаче не си зададе въпроса дали смяната му е в интерес на САЩ и самите сирийци. Сработи адаптираната мантра „Башар Асад е препятствие по пътя към демокрация и убиец на своя народ – той трябва да си отиде”.
Администрацията на Обама не се реши открито да призове към свалянето на Владимир Путин, обръща внимание The Nation. Но обявата, че ще се кандидатира за трети мандат беше възприета във Вашингтон като „препятствие, което трябва да се премахне”. Беше взет курс към изолация на Русия, защото „така трябва”. На същия принцип стана и толерирането на Украйна, довело до съсипване на държавата.
Приведените примери демонстрират, че външната политика на САЩ наистина не се диктува от интересите на САЩ, а от устойчива система от предубеждения, счита The Nation. Не трябва обаче да е така и консерваторите и либералите, борещи се против интервенциите, трябва да разкажат на хората за състоянието на нещата и да създадат алтернатива на съществуващите убеждения, в чийто плен се намира американската външна политика.
Сега, когато наследник на Обама вероятно ще стане Хилъри Клинтън, това е особено важно. Американските политици, противници на сегашния външнополитически курс, трябва поне да се опитат да сдържат поривите за интервенции на администрацията на Клинтън. Това обаче няма да е лесно и е напълно възможно да не успее.
Превод и редакция: БЛИЦ