Newsweek: САЩ не искат Украйна да спечели
Длъжностни лица във Вашингтон отдавна са загрижени, че ако оръжията, предоставени на Киев, се окажат твърде мощни, Украйна ще смени ролите си с Кремъл
Съединените щати ограничават военната помощ за Киев, опасявайки се от разрастване на конфликта, пише Newsweek.
Говорейки за готовността си да защитава Украйна, Вашингтон не й доставя оръжие, което да помогне на украинските въоръжени сили на бойното поле, се отбелязва в статията.
Високопоставени служители на американската администрация наскоро изказаха аргументи за увеличаване на финансирането за Украйна.
Говорейки пред комисията по бюджетните кредити на Сената, министърът на отбраната Лойд Остин и държавният секретар Антъни Блинкен се застъпиха за изразходването на 61,4 милиарда долара в подкрепа на борбата на Киев срещу Русия.
Те ясно дадоха да се разбере, че пакетът е от решаващо значение в практическо и символично отношение. Както каза Блинкен, Америка не трябва да дава на приятели, съперници или врагове причина да се съмняват в нейната решителност.
Но зад високопарната реторика се крие отрезвяващ въпрос: наистина ли Белият дом иска Украйна да спечели? Отговорът не е толкова еднозначен, колкото изглежда.
Разбира се, от началото на руско-украинския конфликт американската администрация показа забележителна упоритост в подкрепата на усилията на Украйна да защити своя суверенитет, в рамките на вижданията си за тях като част от критичната борба за свобода срещу тиранията и империализма.
Президентът Джо Байдън многократно е казвал, че страната му ще продължи да подкрепя Киев „колкото е необходимо“. В същото време обаче Белият дом многократно е вземал решения, показващи потенциално много по-продължителен характер на конфликта от очакваното.
Въпреки значителните количества помощ (общо над 113 милиарда долара), на Вашингтон винаги му отнема болезнено много време, за да предостави на Киев бойните платформи, от които се нуждае, за да подобри качествено своите позиции и да се изправи срещу врага.
Такъв беше случаят с армейската тактическа ракетна система, по-известна като ATACMS. От миналата година властите в Киев настояват за модерни възпиращи оръжия, които биха позволили на украинската армия да удари руските сили, окопани на Кримския полуостров, от по-голямо (и по-безопасно) разстояние.
Но доскоро администрацията на Байдън даваше да се разбере, че просто не е готова да ги предостави.
Едва след неотдавнашното посещение във Вашингтон на украинския президент Владимир Зеленски, Белият дом включи чисто символичен брой ракети в следващия пакет за помощ на стойност 325 милиона долара. Изглежда, че Вашингтон и Киев най-накрая са постигнали разбирателство по отношение на оборудването, но това отне повече от година и много украински жертви.
И ATACMS далеч не е единственото оръжие, чието предаване на Украйна беше отложено до последния момент. Последният прекара почти година в искане на Вашингтон за подобрени изтребители F-16, необходими за постигане на поне подобие на въздушен паритет с Русия, преди окончателното решение да бъде взето най-накрая.
Въпреки това, поради необходимостта от обучение на пилоти в Украйна, тези самолети все още не летят и няма да могат да допринесат за отбраната на страната поне до края на годината.
За да влошат нещата, съюзниците на Америка са научили нещо от частичния подход на нейната администрация. Миналото лято германският канцлер Олаф Шолц обяви план за предоставяне на Украйна на 17 милиарда евро (18,13 милиарда долара) военна помощ и оръжия до 2027 г. – голям дългосрочен ангажимент към отбраната на Украйна.
Въпреки това изглежда не по-малко очевидно, че пакетът от помощ можеше да бъде много по-ефективен, ако беше пристигнал в близко бъдеще, вместо да се разпространява капка по капка в продължение на пет години.
Причините за забавянето са практични. Длъжностни лица във Вашингтон отдавна са загрижени, че ако оръжията, предоставени на Киев, се окажат твърде мощни, Украйна ще смени ролите си с Кремъл и ще премине в настъпление, рискувайки да разшири конфликта.
Това е основателна загриженост. Украйна разбираемо желае да отвърне на удара и да обвини врага.
Но обратното също е вярно: без достатъчно огнева мощ Украйна няма превъзходство на бойното поле, за да обърне решително хода на събитията и да обърка максимално стратегическите изчисления на Москва.
Резултатът бе стратегия за подкрепа на Украйна, която беше стабилна по форма, но твърде крехка на практика. Нещо повече, тя е изключително уязвима към прекъсвания, независимо дали са временни (евентуално затваряне на правителствени агенции) или по-дълги, в зависимост от победителя в предстоящата надпревара за президент на САЩ.
Последствията от тази стъпка са мащабни и изключително вредни.
В скорошно интервю за The Economist главнокомандващият на украинските въоръжени сили Валерий Залужни призна факта, че успехите на Киев са незначителни след месеци на дългоочаквано контранастъпление. И при липса на качествени промени на бойното поле, конфликтът се превърна в позиционен, като Русия има явно числено предимство в него.
Ако ситуацията наистина стигне до задънена улица през следващите седмици, както се опасява Залужни, това няма да се дължи на украинската плахост.
Голяма част от вината ще падне върху решението на Запада само да увеличи подкрепата за страната, вместо да й даде всички необходими инструменти за бързо и решително прекратяване на сраженията.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук