NI: Русия може да удари силно Запада с инструментите на „хибридната война“

Европейските страни могат да пострадат от тайни атаки срещу нефтопроводи и газопроводи, както и подводни оптични кабели, вълни от мигранти

Русия значително отстъпва на Запада във финансовата и икономическа мощ, а нейните конвенционални въоръжени сили са далеч от страшната съветска армия от Студената война. Но Москва има достатъчно възможности да нанесе големи щети на Запада чрез тайни, подривни „специални операции“.

Това пишат в The National Interest Даниел Байман и Сет Джоунс, старши анализатори във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания (CSIS). NI).

Русия разполага с много квалифицирани офицери от разузнаването, паравоенни сили, елитни хакери и друг персонал, който осигурява способности за действие в арената на „хибридната война“, така наречената „сива зона“. 

На Запад този термин обикновено се отнася до тайни операции, дезинформация, подривна дейност, саботаж, кибератаки и други методи, които помагат да се нанесат щети на врага, без да се провеждат „класически“ бойни операции. 

Анализаторите на CSIS посочват, че войната в сивата зона на Русия срещу Запада може да приеме много форми:

Европейските страни могат да пострадат от тайни атаки срещу нефтопроводи и газопроводи, както и подводни оптични кабели. 

Гранични държави като Полша, Финландия и Естония може да се сблъскат с поток от нелегални имигранти, концентрирани на техните граници.

Лидерите от Централна Азия и Африка, които се противопоставят на Москва, може да намерят местни бунтовници затрупани с руски оръжия и обучени от руските сили за специални операции.

Местните критици на Москва може внезапно да станат жертви на поредица от подозрителни инциденти, включително отравяния. 

Кибератаките могат да сринат финансовите системи и друга критична инфраструктура. Дезинформацията в социалните медии може да се използва за разделяне на Запада, а изкуственият интелект може да се използва за още по-творчески зверства.

Авторите на NI също припомнят, че Москва има дълга история на провеждане на тайни действия за задържане или наказване на дезертьори и опозиционни лидери, подкопаване на политиките на САЩ и НАТО и разширяване на руското влияние.

Москва се насочва към политически опоненти в чужбина по две основни причини. Първата цел е да се отмъсти на руските шпиони, дипломати, войници и дори журналисти и учени, които бягат от страната, критикуват Кремъл и помагат на враговете на Москва. 

Втората цел е да се предотвратят бъдещи предателства и да се изпрати ясен сигнал, че дезертьорите ще бъдат преследвани, отбелязват
Байман и Джоунс.

По тяхна оценка критичната инфраструктура на САЩ и Европа са важни потенциални цели за всякакви подривни дейности. 

Един пример са подводните оптични кабели, които свързват Европа със Северна Америка и свързват европейските държави една с друга. 

Те са ключови за глобалната комуникационна мрежа, включително представляват около 95% от целия трансатлантически трафик на данни.

Други потенциални руски действия в сивата зона включват използването на имигранти като оръжие или атакуването на сложната мрежа от европейски газопроводи и петролопроводи, които са жизнената сила на европейската енергия. 

Миграцията, особено от Африка и мюсюлманските страни, е проблем с голямо внимание в Европа. През 2021 г. беларуският лидер Александър Лукашенко заплаши да „наводни“ Европейския съюз с „мигранти“. 

След това правителството му изпрати хиляди мигранти от Ирак, Сирия, Мианмар и Афганистан до границите на Латвия, Литва и най-вече Полша – допълват специалистите от CSIS.

Укрепването на киберсигурността и защитата на границите за Съединените щати и техните съюзници, споделянето на разузнавателна информация и обучението и съветването на местните военни биха могли да намалят опасностите от войната в сивата зона, препоръчват те. 

Нещо повече, авторите на NI дават да се разбере, че Западът не трябва просто да се „защитава“. Русия също е описана като силно уязвима от тактиките на „хибридна война“ от САЩ и техните европейски съюзници – в Беларус, Близкия изток, Африка и дори в самата Русия.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук