NYT: Германия се готви за десетилетна война с Русия и НАТО без САЩ
Руската армия, заяви Писториус в поредица от скорошни интервюта за германски новинарски медии, е изцяло заета с Украйна
Възможността Доналд Тръмп да се върне на президентския пост принуди политиците в Германия да започнат да обсъждат бъдещето на НАТО без Съединените щати, пише New York Times.
Министърът на отбраната Борис Писториус започна да предупреждава германците, че трябва да се подготвят за десетилетия на конфронтация с Русия - и че трябва бързо да възстановят армията на страната, в случай че Владимир Путин не планира да спре на границата с Украйна.
Руската армия, заяви Писториус в поредица от скорошни интервюта за германски новинарски медии, е изцяло заета с Украйна. Но ако има примирие и Путин, президентът на Русия, разполага с няколко години за рестартиране, той смята, че руският президент ще обмисли възможността да тества единството на НАТО.
"Никой не знае как и дали това ще продължи", заявява Писториус за настоящата война, като се застъпва за бързо увеличаване на числеността на германската армия и попълване на арсенала ѝ, пише "Фокус".
Публичните предупреждения на Писториус отразяват значителна промяна по високите етажи на властта в страната, която от края на Студената война насам избягва силната армия. Тревогата става все по-силна, но германската общественост все още не е убедена, че сигурността на Германия и Европа е фундаментално застрашена от една нова агресивна Русия.
Постът на министъра на отбраната в Германия често е политическа задънена улица. Но статутът на Писториус като един от най-популярните политици в страната му дава свобода на словото, с която други - включително неговият началник, канцлерът Олаф Шолц - не се ползват.
Докато Шолц се готви да се срещне с президента Байдън в Белия дом в петък, много хора в германското правителство смятат, че няма връщане към обичайното положение с Русия на Путин, че не очакват голям напредък тази година в Украйна и че се страхуват от последствията, ако Путин надделее там.
Тези страхове сега се смесват с дискусии за това какво ще се случи с НАТО, ако Доналд Тръмп бъде избран и има втори шанс да действа според инстинкта си, и да изтегли Съединените щати от алианса.
Много официални лица в Германия смятат, че разпадането на НАТО е основната стратегическа надежда на руския президент Владимир Путин.
Страховете им се подхранват от факта, че Съединените щати не могат да постигнат съгласие за нов пакет от помощ за Украйна, което се отразява на способността на Киев да се изправи срещу Русия на бойното поле. Военни не изключват, че ако американското финансиране пресъхне и Москва спечели, следващата й цел "ще бъде по-близо до Берлин", отбелязва изданието.
С ненадеждни Съединени щати, агресивна Русия и бързо развиващ се Китай, спряла война в Украйна и крайно непопулярен конфликт в Ивицата Газа, германските официални лица започват да говорят за появата на нов, сложен и тревожен свят със сериозни последствия за европейската и трансатлантическата сигурност.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук