NYT: Визитата на Зеленски във Вашингтон не доведе до излизане от задънената улица
Срещата не повлия на нежеланието на републиканците в Конгреса да отпуснат още средства за отбраната на Украйна
Посещението на президента Володимир Зеленски на Капитолийския хълм и в Белия дом не изглежда да е довело до излизане от задънената улица по отношение на законопроекта за извънредните разходи, който включва 50 млрд. долара повече помощ за сигурността на Украйна, пише в. "Ню Йорк таймс".
Докато президентът на Украйна Володимир Зеленски стоеше вчера на трибуната в Капитолия и молеше сенаторите бързо да одобрят още помощ за войната на страната му срещу руските нашественици, сенаторът Линдзи Греъм, републиканец от Южна Каролина, обясни суровата политическа реалност, която блокира одобрението на Конгреса за повече американска помощ за изпадналата в беда страна: спорът изобщо не е по същество за тази борба.
Републиканците обвързаха темата с неразрешим вътрешнополитически спор за затягане на контрола върху миграцията по границата на Съединените щати с Мексико.
"Ню Йорк таймс" също така посочва очевидната голяма разлика в отношението към украинския президент, сравнявайки случилото се по време на визитата му във Вашингтон преди година с това сега и посочва прогресивното влошаване на отношението към подкрепата за още помощи за Украйна.
Съществен факт е и това, че "Зеленски не направи публични изказвания в Капитолия, където по същество беше отстранен от дискусията". Всъщност няма как украинският президент да вземе отношение при обсъждане на въпрос за мерките срещу миграцията по границите на САЩ, отбелязва изданието.
Вестникът посочва мнението на конгресмени, че за момента на практика е почти невъзможно законопроектът за осигуряване на средства за помощи за Украйна да бъде гласуван до края на тази година.
Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди републиканците, че ще поднесат на Русия "коледен подарък“, ако не успеят да предоставят допълнителна военна помощ на украинския президент Володимир Зеленски, чиято среща с висши законодатели приключи без ангажимент за повече подкрепа.
Лондонският в. "Гардиън" посочва, че Зеленски се е сблъскал във Вашингтон с хладен прием от ключови републикански законодатели и допълва, че Майк Джонсън, председателят на Камарата на представителите, не би се съгласил да подкрепи искането на Байдън да даде на Украйна 61,4 милиарда долара, тъй като възразяващите срещу помощта за Киев настояват за отстъпки от Белия дом по отношение на граничната сигурност като условие за сделка.
Друг британски вестник – "Индипендънт", информира за отправените от президента Джо Байдън критики към републиканците в Камарата на представителите и Сената за това, че изглежда действат в интерес на руското правителство като блокират законопроекта за допълнителни средства, който ще отпусне милиарди долари за отбраната на Украйна срещу Москва.
Говорейки заедно с украинския президент Володимир Зеленски по време на пресконференция в Белия дом, Байдън каза, че "бързо изчерпваме способността си да помагаме на Украйна" без приемането на законопроекта за допълнителни разходи, който той поиска, но досега не е получил.
Байдън също така каза, че руският президент Владимир Путин "залага" на това, че Конгресът на САЩ не може да се съгласи да придвижи законопроекта за финансиране, и предупреди, че американското правителство "трябва да му докаже, че греши".
В критиките си към републиканците Байдън също така посочи: "Ако сте възхвалявани от руските пропагандисти, може би е време да преосмислите това, което правите".
Президентът на САЩ каза също: "Историята ще съди сурово онези, които обръщат гръб на свободите, защото днес свободата на Украйна е застрашена. Но ако не спрем Путин, това ще застраши свободата на всички почти навсякъде".
Вестникът също така отбелязва, че някои републиканци и в двете камари на Конгреса остават твърдо против отпускането на допълнителна помощ за отбраната на Киев, защото това би се възприело от тяхната политическа база като победа за Байдън и защото много гласоподаватели на Републиканската партия вярват в теориите на конспирацията, поддържани от бившия президент Доналд Тръмп и неговите съюзници, според които твърдата подкрепа на Байдън за Украйна произтича от предполагаеми подкупи, които са му били плащани чрез сина му Хънтър Байдън.
С посещението си във Вашингтон украинският президент не успя да повлияе на републиканците, които се противопоставят на по-нататъшната подкрепа за войната без сделка за имиграционната реформа, отбелязва в. "Вашингтон пост". Вестникът посочва, че в същото време "много законодатели изглежда се съгласиха, че перспективите на войната само ще се влошат без продължаване на американската подкрепа".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук