NYT: За една година Москва не успя да задвижи сирийския конфликт от „мъртвата точка”
Руската военна кампания в Сирия едва ли ще спре скоро
Измина почти година от началото на военната кампания на Русия в Сирия.Засега тя не оказа никакво „реално стратегическо влияние” на ситуацията, счита The New York Times. Според американския вестник можеше да не „затъва” в този конфликт обаче и не възнамерява да излиза от него и по-скоро с една година тази кампания няма да се ограничи.
„Ако сравните две карти на Сирия – от миналия септември, когато руските въоръжени сили за първи път се намесиха в хаотичната гражданска война, и сега – то ще се види, че линиите на съприкосновение много си приличат” – пише The New York Times. Изданието твърди, че намесата на Русия в конфликта „замразила” нейните интереси, обаче страната не е направила практически нищо, за да ги задвижи по някакъв начин.
NYT пише, че независимо от увереността на част от американците в „непрекъснатия победен марш на Путин в Близкия изток”, всъщност успехите на Русия са твърде скромни. Експерти, например Марк Галеоти от Института за международни отношения в Прага, считат, че продължаващата година сирийска кампания на Русия не е оказала „реално стратегическо влияние”.
Изданието е уверено, че Владимир Путин иска да използва ситуацията в Сирия, за да върне на страната си статута на велика държава както в очите на западния свят, така и в очите на своите съюзници в Източна Европа и Средна Азия. За това Москва трябва да демонстрира, че поддържа зависимите от нея държави.
Намесата на Русия не приближи правителството на Башар Асад към победата. Западът също не помогна на руския лидер, който призова да бъде създадена коалиция. „Анализаторите предполагаха, че Путин иска да сключи голяма сделка, в която САЩ и ЕС да снемат санкциите и да направят отстъпки по Украйна в замяна на помощта в Сирия. Измина година, но никой не се присъедини към коалицията на Путин и не изглежда, че някой възнамерява да сключи сделката” – пише NYT.
Вестникът счита, че Владимир Путин вероятно сега се концентрира на две по-малки постижения: да предотврати по-нататъшните военни поражения на Башар Асад и да принуди САЩ да включат Русия във всички преговори по мирното урегулиране на ситуацията с Сирия. Изданието отбелязва, че такова решение ще демонстрира „разрив между амбициите на свръхдържавите и реалната възможност те да бъдат реализирани”.
Впрочем тези две цели на Путин изглеждат малко съмнителни за постигане. Правителствените войски на Башар Асад са твърде слаби, за да спечелят войната, и бомбардировките на руските ВКС не решават проблема. „В крайна сметка безизходната ситуация в Сирия е малко по-благоприятна за Асад, но все пак си остава безизходна” – пише изданието.
Включването на Русия в преговорите също не означава, че Путин ще може да диктува своите условия. В това отношение неговите позиции не са по-силни, от колкото на САЩ. Обаче сега той има право на вето, което ще му помогне да запази достъпа до военните бази в Сирия и да осигури лоялността на всяко следвоенно правителство.
The New York Times отбелязва, че Русия избягнала „затъването в сирийския конфликт, обаче Москва не възнамерява да излезе от него. Путин се надява да покрие своите разходи, обаче за целта трябва да продължи да оказва подкрепа на Асад. Това на свой ред удължава конфликта, все повече увеличавайки разходите на Русия и създавайки по този начин парадокс.
Вестникът обобщава, че „нито Русия, нито САЩ не постигнаха голям успех в интервенции в отдалечени райони”. „Техните съответни амбиции обаче като правило стават все по-умерени, същевременно продължавайки поетите задължения към тези страни. Така беше със САЩ и тяхното 15-годишно участие във войната в Афганистан, така се случи и с Русия, която вече година нанася удари в Сирия и вероятно ще ги нанася още няколко години” пише The New York Times.
Превод и редакция: БЛИЦ