Още тревожни новини как COVID-19 коси малцинствата
Според правителствени данни от САЩ 33% от хоспитализираните с коронавирус в страната са чернокожи
Статистически данни от някои държави, измежду които Великобритания и САЩ показват, че вирусът има непропорционално голямо влияние върху хората от етническите малцинства, пише bgnovini.eu, позовавайки се на Би Би Си.
Според правителствени данни от САЩ 33% от хоспитализираните с коронавирус в страната са чернокожи, макар че афро-американците съставляват само 13% от населението.
В Чикаго близо 70% от починалите от коронавирус са афроамериканци, а само 23% от населението са чернокожи.
Подобна статистика има и за Ню Йорк, Детройт и Ню Орлиънс.
Каква е ситуацията във Великобритания?
За разлика от някои американски щати, както общият брой потвърдени случаи на заразени с коронавирус, така и смъртните случаи във Великобритания, понастоящем не са разбити по етническа принадлежност.
Но, за Великобритания има някои доказателства, които сочат, че коронавирусът има непропорционално въздействие върху хората от етническите малцинства.
Данните от Националния център за одит и изследвания на интензивното лечение (ICNARC) сочат, че 34% от критично болните от КОВИД-19 са чернокожи или представители на друг малцинствен етнически произход.
Изследването се базира на 3300 пациента от отделения за интензивно лечение в Англия, Уелс и Северна Ирландия. Според преброяването през 2011 г. 14% от населението в Англия и Уелс е от чернокожи и други малцинствени среди.
Проф. Камлеш Хунти от Университета в Лестър и Центъра по здравеопазване на малцинствените групи съобщава, че има по-голям брой чернокожи и представители на други малцинственства приети в отделенията за интензивно лечение.
Към момента Лондон е най-голямото огнище на КОВИД-19 във Великобритания. В района на Брент например има 250 случая на диагностицирани с коронавирус на всеки 100 000 души, което е най-високото в страната.
Брент има и втория най-висок процент чернокожи и други етнически малцинства в страната. Като цяло около 40% от хората, които живеят в Лондон, са от етнически малцинствен произход.
Но, има и други причини, които биха могли да играят роля: “Те включват: хора от малцинствен произход с по-нисък социално-икономически статус, които имат общественополезни професии, различен културен манталитет и поведение или това, че са изложени на по-висок риск за коронавирус с оглед на увеличения им риск спрямо някои заболявания като диабет и сърдечно-съдови заболявания.“ добавя проф. Хунти.
Самоизолацията в многолюдните домакинства може да бъде трудна. Според правителствената статистика една трета от домакинствата с бангладешки произход в Обединеното Кралство са класифицирани като пренаселени, както и 15% от домакинствата на чернокожи. Само 2% от белите британски домакинства са класифицирани като пренаселени.
Представителите на етническите малцинства съставляват голям дял от работните места, които се считат за важни в борбата с коронавируса.
20% от работещите в Британската национална здравна служба (NHS) в Англия, например, са от етническо-малцинствен произход, но тези цифри са още по-високи, ако броим само лекарите и медицинските сестри.
Каква е ситуацията в България?
България не изнася специфични данни за разпределението на доагностицираните с КОВИД-19 в малцинствените групи.
Правителството реши да постави КПП-та на някои ромски квартали в страната, в това число и “Факултето” и “Филиповци” в София с цел ограничаване движението на живеещите там с оглед спазване на мерките за безопасност.
Началникът на Военномедицинска академия и ръководител на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски каза за двата столични квартала с “особено съсредоточаване на болни“ на днешния брифинг, че “в двата квартала имаше сериозно струпване, като едни от най-тежките случаи, които са в болница, също са от там“.
За последните два дни във столичните квартали „Факултето“ и „Филиповци“ от направените 160 бързи теста, 20 показаха положителен резултат. От тези 20 проби, 10 са потвърдени с ПСР, съобщават от СРЗИ. Това означава, че от 160-те контактни на диагностицирани с КОВИД-19 в двете махали процентът на болните е 6,25.