Отзвук: Как световните медии видяха новото правителство в България
Политиката на новия кабинет би трябвало да се разграничи от тази на служебните правителства, отказващи да изпратят пряка военна помощ на Киев
България има проевропейско правителство след дълга безизходица, пише Франс прес. В материала на агенцията се посочва, че новото проевропейско правителство е резултат от болезнен компромис между двете основни политически сили, постигнат след над две години на нестабилност и пет парламентарни вота, предава БТА.
Новият кабинет, основно съставен от експерти и оглавен от учения Николай Денков, получи без затруднения одобрението на парламента, допълва агенцията.
Денков, който е бивш министър на образованието и който бе излъчен за премиер от реформистката коалиция Продължаваме промяната / Демократична България, ще управлява в продължение на девет месеца.
Той ще бъде подпомаган от бившата европейска комисарка Мария Габриел, излъчена от консервативната партия ГЕРБ. Тя заема сега поста на министър на външните работи, а през март 2024 г. ще поеме премиерския пост.
Двете политически сили, постигнали почти равен резултат на изборите на 2 април, обявиха споразумението си за слагане на край на политическата безизходица на 22 май, припомня агенцията и отбелязва, че това е била безпрецедентна политическа безизходица от края на комунизма през 1989 г.
Франс прес се спира и върху момента, в който преговорите едва не са се провалили заради записи, разкриващи упорити вражди между двата лагера.
Но бившите премиери и политически съперници Бойко Борисов и Кирил Петков решиха да оставят на страна различията пред катастрофалната ситуация в страната членка на ЕС и на НАТО.
Общото между тях е тяхната проевропейска позиция пред войната в Украйна, посочва Франс прес и отбелязва, че България е една разделена по темата нация, исторически близка до Москва.
Политиката на новото правителство следователно би трябвало да се разграничи от тази на временните правителства, отказващи да изпратят пряка военна помощ на Киев под ръководството на президента русофил Румен Радев, допълва Франс прес.
Агенцията припомня, че Радев е разкритикувал между впрочем в парламента тази коалиция и я е призовал да не предава националните интереси.
След първите приоритети на новото правителство е приемането на бюджета, което бе забавено от политическите дрязги. Тук Франс прес припомня, че на поста на министър на финансите и еврофондовете е Асен Василев, учил в Харвард.
Новото правителство иска също така да извърши съдебна реформа, да се бори по-добре срещу корупцията и си е поставило за цел да се присъедини възможно най-бързо към еврозоната и към Шенгенското пространство.
Новото правителство, оглавено от премиера Николай Денков и избрано днес от българския парламент, има за цел да приложи реформи, които биха отвели балканската страна в еврозоната и в Шенген, отбелязва Ройтерс.
Агенцията също посочва, че избирането на правителството слага край на двугодишна политическа парализа. Политическата несигурност принуди страната членка на ЕС да отложи целта си за приемане на еврото. България трябва също така да одобри бюджета си за 2023 г.
Ройтерс цитира и думите на Денков в пленарната зала, че днес е била дадена надежда на милиони българи, които са искали редовно правителство, както и че неговото правителство има смелостта и опита да вземе важни решения и да носи отговорност за тях.
Агенцията също припомня за договорения ротационен принцип, при който Денков ще е начело на правителството за девет месеца, след което начело на правителството ще е Мария Габриел.
Ройтерс припомня и как се разпределиха силите в парламента след изборите на 2 април, когато ГЕРБ получи 69 места, а втора остана коалицията ПП/ДБ с 64 места.
В материал по темата Асошиейтед прес посочва, че двете основни съперничещи си политически сили са предложили правителството, което беше одобрено днес в парламента, с цел да се сложи край на 30-месечната политическа криза, да се възстанови стабилността и да се стимулира икономическото развитие в най-бедната страна членка на ЕС.
Агенцията посочва и, че това ще бъде първото правителство в България, при което ще има ротация на премиера.
Асошиейтед прес добавя, че Денков, който е премиер, е основоположник на реформистката партия "Продължаваме промяната", а външен министър и вицепремиер е Мария Габриел, която е бивш еврокомисар. След девет месеца двамата ще си разменят позициите в останалата част на мандата.
Въпреки че между двете партии в тази необичайна коалиция има фундаментални несъгласия, те успяха да постигнат споразумение по основните елементи на програмата за управление.
Те ще се опитат да си осигурят заедно конституционно мнозинство от две трети от депутатите, за да прокарат широокобхватна реформа на съдебната система и да приложат дългоочаквани антикорупционни реформи, отбелязва Асошиейтед прес и посочва, че балканската страна е една от най-корумпираните страни в ЕС и също така в страната има най-голямо неравенство на доходите в целия 27-членен блок.
Приоритетите на правителството включват спешно приемане на отлагания бюджет за 2023 г. Правителството също така се надява страната да се присъедини към Шенгенската зона и към еврозоната и да си осигури отпускането на милиарди евро от европейския фондове за възстановяване чрез приемане на необходимото законодателство.
Новото правителство обеща да остави България на твърд прозападен курс, да се бори с руското влияние в сектора на сигурността на България и да гарантира подкрепа за защитата на Украйна срещу Русия, допълва Асошиейтед прес.
ДПА посочва, че при гласуването днес на състава на новото правителство против са гласували депутати от проруски и националистически партии. Новото правителство ще замени настоящото временно правителство, назначено от президента Румен Радев, който е смятан за благосклонно настроен към Русия, посочва ДПА.