Патриот обясни как България ще защити Унгария от нападките на псевдо либералите
Необходимото мнозинство от две трети е събрано за безпрецедентния за Европейския парламент ход - да препоръча на Европейския съвет да активира член 7, който може да доведе до отнемане правото на глас на Унгария. Евродепутатите одобриха доклад, който обвинява Будапеща в системна заплаха за ценностите на ЕС. Отстъпление от европейските ценности ли ще бъде, ако българското правителство приеме позиция в подкрепа на Унгария и Виктор Орбан?
„На оперативно заседание в Министерски съвет бе решено министерствата, свързани с правенето на този тип политика, да изготвят позиция в подкрепа на Унгария. Самата позиция ще бъде предмет на ново заседание и тогава ще се вземе решение”, обясни в ефира на bTV Искрен Веселинов от „Обединените патриоти”.
„Това е дебат за бъдещето на Европа. Единият вариант е да кажем какво мислим, а другият – да стоим в ъгъла и да гледаме да не ни забележат. Смятам, че заявихме една адекватна позиция”, на мнение е Веселинов.
„За мен това „решение” е неадекватно поради три причини. За първи път чувам, че решение на правителство няма правна стойност. Това може би е някаква правна иновация. Второ, то е неадекватно, защото няма мотиви. На практика има една политическа поръчка да се измислят мотиви, които да оправдаят позицията на правителството. На трето място е неадекватно, защото е преждевременно. Орбан каза, че започва действия по обжалване на решението, което може да отнеме много време”, коментира Теодор Славев, политолог от Института за правни инициативи.
„Говори се за върховенството на закона и дали е важно. Ако имаше и грам уважение към върховенството на закона, този доклад изобщо не трябваше да бъде допуснат за гласуване в Европарламента. Той е изготвен от една крайно пристрастна представителка на либералните среди. Изготвен е без изобщо тя да посети Унгария”, каза от своя страна Искрен Веселинов.
По думите му този доклад е повод, за да могат псевдо либералните среди в Европа да започнат своя поход срещу национално мислещите хора.
„Българските представили в ЕП трябва да следят националния ни интерес. Да сме против тенденцията в ЕС нещата да се решават от европейските бюрократи. България също е потенциална жертва на едно подобно разпределение на мигранти. В позицията на Орбан всъщност ние виждаме собствената си позиция като български патриоти”, допълни Веселинов.
Според Теодор Славев става въпрос за страх, че би могло подобна процедура да бъде приложена и за България.
„В поне 10 от 12-те показателя в този доклад становищата важат и за нас. Те касаят липса на върховенство на правото, независимостта на институциите, свободата на медиите и т.н.”, поясни политологът.