Петте проблема на Тереза Мей
Тереза Мей - втора "Желязна лейди"? Въпреки изгубеното мнозинство, тя е твърдо решена да продължи да управлява. Което обаче няма да ѝ бъде никак лесно, прогнозира Максимилиане Кошик в коментар за Дойче веле, като изброява пет причини за това.
- Тя няма еднозначен мандат
Наследничката на Дейвид Камерън дълго време изключваше възможността за нови избори, въпреки че самата тя нямаше мандат от избирателите. Но преди седем седмици, когато рейтингът ѝ беше висок, тя неочаквано промени решението си и обяви предсрочни избори.
Планът ѝ за разширяване на съществуващото мнозинство обаче се провали. Консерваторите са твърде отслабени след тези избори и в парламента няма ясни мнозинства. Ако Тереза Мей не състави правителство на малцинството, ще има нужда от коалиционен партньор. Коалиционните и правителствата на малцинствата са нещо необичайно за Великобритания и винаги се оказват в тежко положение. Бившият премиер Дейвид Камерън, например, управляваше през 2010 година в коалиция с либералните демократи. Това решение беше критикувано като прибързано и минава за неуспех преди всичко за либералните демократи, които неслучайно сега отказват нова коалиция с консерваторите.
- Тереза Мей губи подкрепа в собствената си партия
Изборният провал разтърси сериозно Консервативната партия и много тори вече настояват за оставката на Мей. Те я обвиняват, че без причина е обявила нови избори и че не е подготвила добре партията си за тях. По думите на бившата министърка от Консервативната партия Ана Соулбри, Тереза Мей трябва да "преосмисли своята позиция" и да поеме отговорността за "ужасната предизборна кампания".
Също и бившият финансов министър Джордж Озбърн, който трябваше да напусне кабинета при встъпването в длъжност на Тереза Мей, е безмилостен в оценките си: "Тя постигна един значително по-лош резултат в сравнение с изборите преди две години и почти не е в състояние да състави правителство", заяви той за британската телевизия ITV. "Не вярвам, че тя ще се задържи дълго и като председател на партията", добави той.
- Коалиция с Демократичната юнионистка партия?
Тереза Мей може да се опита да състави коалиция с Демократичната юнионистка партия DUP в Северна Ирландия или пък да състави малцинствено правителство, толерирано от протестантско-юнионистката партия. Никой не включваше в сметките тази малка партия. По време на изборната борба, председателката на партията Арлин Фостър открито се противопостави на твърдата линия за Брекзит на торите. "Ние не искаме никаква твърда граница с република Ирландия. Тук никой не желае това", заяви тя по повод евентуалните последици от твърд Брекзит.
Дори и да се споразумеят принципно за коалиция Тереза Мей и Арлин Фостър, двете партии имат сериозни разногласия по социалните въпроси. Ако пък двете председателки на тези партии не се споразумеят и не се намери друг коалиционен партньор, втората по сила партия - Лейбъристката - може да се опита да състави коалиция, но това ще бъде още по-трудно. Ако се провали и този опит, може да има нови избори. Никой във Великобритания обаче не иска нови избори.
- Корбин и лейбъристите ще ѝ вгорчат живота
Шефът на лейбъристите Джереми Корбин на драго сърце иска да смени Тереза Мей на Даунинг стрийт. Но дори лейбъристите да останат в опозиция, той ще стори всичко, за да превърне в ад живота на консерваторите в Долната камара на парламента. Зелените и либералните демократи също ще застанат решително на страната на лейбъристите.
- С Брекзит Мей може само да загуби
По време на изборната борба Тереза Мей повтаряше като мантра, че имала план за раздялата с ЕС и само правителство, излъчено от нейната партия, можело да го осъществи. Резултатът от изборите обаче показа, че Брекзит вероятно вече не е толкова важен за британците, колкото дебатът за обществената здравна система и борбата срещу тероризма. Дори по време на референдума торите бяха силно разединени по въпроса за Европа.
Сега Тереза Мей ще се окаже заклещена между политическите крайности: бившият председател на ЮКИП и основен поддръжник на Брекзит Найджъл Фараж още в изборната нощ заплаши, че ще се завърне на политическата сцена, ако Тереза Мей постави под въпрос окончателното решение за Брекзит. В същото време шотландската правителствена ръководителка Никола Стърджън, която заплашва с независимост в случай на излизане на Обединеното кралство от ЕС, сега иска активно да се намеси в британската политика, за да "предотврати заедно с другите твърдия вариант на Брекзита".
Каквото и да реши накрая Тереза Мей, едно нещо е сигурно: на пълна подкрепа за действията си тя не може да разчита.