Подготвя ли САЩ либийски сценарий за Сирия?

Вашингтон заявява, че не желае разделена Сирия, но реалните им действия сочат обратното

Американците в Сирийската арабска република (САР) предприеха конкретни действия срещу войските на Башар Асад, подкрепяйки негласно сепаратистките стремежи на кюрдите. С оправданието, че брани свои специални части, Пентагонът употреби срещу сирийската авиация два многоцелеви изтребителя от пето поколение Ф-22 Раптър, пише БТА.

Миналият петък американците изтласкаха от въздушното пространство над град Хасака (Североизточна Сирия) два получени от Русия бомбардировача Су-24 на сирийските военновъздушни сили, които се сражаваха срещу подкрепяните от САЩ отряди на кюрдските милиции Сили за защита на народа на партия "Демократичен съюз".

Американците разпространиха информация за инцидента. Говорителят на Пентагона капитан Джеф Дейвис от ВМС на САЩ съобщи, че сухопътни сили от американската армия в стремеж да опазят свои командоси, обучавали в Хасака кюрдски опълченци, уж се опитвали да контактуват с ВВС на Сирия. За което информирали руските си партньори, използвайки каналите за връзка по повод сигурността във въздуха. Отговор от Дамаск обаче нямало.

Какво е отговорил руският военен щаб в Сирия - не се знае. Във връзка с инцидента обаче Джеф Дейвис почти веднага заяви, че САЩ засилват присъствието на свои бойни самолети в този район. Американците отправиха недвусмислен сигнал, че няма да допуснат авиация на САР да действа срещу подкрепяните от тях кюрдски полицейски части "асаиш" и отрядите за самоотбрана СЗН в провинция Хасака.

Тези въоръжени формирования, съюзени с бойците на Кюрдската работническа партия (ПКК), са най-боеспособната сила, действаща срещу терористичните групировки в САР. Фактически те контролират цяла Североизточна Сирия, включително границата с Турция. Доскоро отрядите на Силите за защита на народа съжителстваха мирно в земите, освободени от кюрдите, с представителите на режима в Дамаск. Миналата седмица обаче това петгодишно спокойствие бе нарушено. Според арабски медии "в бойните сблъсъци, започнали на 16 август, кюрдските опълченци убиха над 30 военни, а други 33 са пленени, включително 12 офицери от правителствените войски".

Военното командване на Сирия заяви в петък, че конфликтът в Хасака е провокиран от кюрдските въоръжени формирования. По данни на телевизия "Ал Маядин" в тази връзка сирийската авиация два пъти (на 18 и 19 август) е нанесла удари по позиции на кюрдите и очевидно действащите заедно с тях американски спецчасти. Засега обаче се е разминало без сериозни инциденти с американските ВВС. А успоредно със заплахите на САЩ да въведат зона, забранена за полети, в района, където действат силите от коалицията им, продължават бойните сблъсъци на отряди от СЗН и ПКК с войските на Асад.

Сирийски медии пишат, че кюрдите настояват от провинция Хасака да бъдат изтеглени всички правителствени войски, в чиито ръце до момента остават държавните учреждения и щабовете на силовите структури, включително военните летища, гарнизоните и т. н. Това показва, че подкрепяното от САЩ ръководство на партия "Демократичен съюз" е започнало процес на фактическо отделяне на кюрдска автономия с център в Камишли от основната територия на Сирия.

Кюрдските бойци от Силите за защита на народа отдавна не крият, че някои техни бази и лагери се намират на турска територия и че водят борба с управляващия режим. Дамаск и Русия доскоро си затваряха очите за това. Военно-дипломатически източници обаче информират, че на срещата си преди две седмици в Санкт-Петербург руският лидер Владимир Путин и турският Реджеп Тайип Ердоган са се разбрали с общи усилия да възпират сепаратистките стремежи на кюрдите и да отстояват целостта на многонационална Сирия. И явно неслучайно турският премиер Бинали Йълдъръм заяви в събота, че в близките шест месеца Турция се кани да участва по-активно в уреждането на сирийския конфликт, за да предотврати разделяне на страната по етнически признак. 

Към тази позиция изглежда се е присъединил Иран, който също се страхува от засилване на кюрдския сепаратизъм не само на сирийска територия, но и у самия него. Ирански медии пишат, че миналата седмица са зачестили контактите между външните министри на Техеран и Анкара, Мохамад Джавад Зариф и Мевлют Чавушоглу, подготвящи в най-близко време посещение на турския държавен глава Реджеп Ердоган в Иран. Сред основните цели на визитата е да бъде обсъден сирийският проблем и потърсено решение за него.

В тази връзка прави впечатление видимият обрат, що се отнася до подкрепата за Асад и за действията на Русия. По-конкретно премиерът Йълдъръм заяви, че ако на Русия й се наложи да използва базата Инджирлик в Южна Турция, тя ще й бъде предоставена. Москва може да използва и втора военновъздушна база на иранска територия, съобщи тези дни министърът на отбраната на Ислямската република Хосейн Дехган.

Както е известно, САЩ неведнъж са заявявали официално, че не желаят разделяне на Сирия, но реалните им действия и опитите да създадат зона, забранена за полети, над Хасака сочат обратното. Вероятно затова е толкова трудно за Русия да договори с американците съгласувани съвместни действия на територията на САР. Според цитирани в медиите дипломатически източници от Женева в швейцарския град в най-скоро време ще има експертни консултации между военни от Русия и от САЩ, но конкретна дата за среща още няма. Засега не е и ясно кога ще разговарят по въпроса руският външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Джон Кери.