Politico: Дали Макрон е твърде токсичен, за да спечели?
Проучванията показват, че французите виждат своя президент като пренебрежителен и авторитарен и като гръмоотвод за антиелитарни чувства
Извън Франция президентът Еманюел Макрон е олицетворение на изчистения, самоуверен европейски държавник. Във Франция той все повече се възприема като пасив.
В резултат на бомбеното решение на Макрон да свика предсрочни избори след лоша загуба в състезанието за Европейския парламент, съюзниците на френския президент се опасяват, че той може да ги доведе до катастрофа. Това пише "Politico" в статия, преведена специално за БЛИЦ.
„Няма да видите лицето на Макрон на моите предизборни плакати, мога да ви кажа това“, каза член на парламента, принадлежащ към коалицията на френския президент.
„Елисейският дворец наистина не е разбрал „антипрезидентските“ настроения във Франция“, каза служител от парламентарната група на Ренесанса на Макрон, който, подобно на други в тази история, получи анонимност, за да обсъди чувствителен въпрос.
Проучванията показват, че французите виждат своя президент като пренебрежителен и авторитарен и като гръмоотвод за антиелитарни чувства, които се завихряха в резултат на многобройни кризи, като бунта на жълтите жилетки и пандемията от Covid, които удариха Франция през последните години.
Нежеланието му да промени курса на фона на широко разпространените протести срещу пенсионната реформа миналата година затвърди мнението, че той е настрана и извън контакта, докато тонът му може да изглежда като арогантен и елитарен.
В неделя тази обратна реакция кристализира в урните. Крайнодясното Национално обединение завърши на първо място на изборите за Европейски парламент във Франция с 31,4 процента от гласовете - повече от двойно повече от 14,6 процента, получени от партията на Макрон.
Проучване, проведено в деня на гласуването, показа, че почти половината от гласоподавателите са имали една ключова цел: „да изразят недоволството си от Еманюел Макрон и правителството“.
В отговор на поражението Макрон шокира Европа, като разпусна френския парламент и свика нови национални избори, за да вземе инициативата и да накара крайната десница да млъкне. Гласуването заплашва не само да свали френското правителство, но и да взриви европейската политика в критичен момент, тъй като войната на Русия в Украйна вече е в третата си година.
Но Макрон не само не е желан в предизборната кампания на собствената си партия „Възраждане“, но също така все повече се възприема като хлабаво оръдие, с обвинения, че президентът не е в контакт и се заблуждава относно привлекателността си.
Въпреки че Макрон вижда предсрочни избори като единствения начин да обърне крайнодесния прилив и да обедини основните избиратели от всички страни зад себе си, страхът в собствения му лагер е, че може да се случи обратното.
„Ако президентът се обяви, това е огромен риск“, каза Матийо Галард, изследователски анализатор в Ipsos. „Това, което е сигурно е, че ако се намеси, ще мобилизира хората срещу себе си.“
Ранните социологически проучвания показват, че партията на Макрон може отново да бъде победена, тъй като избирателите се връщат към урните за парламентарните избори в два тура на 30 юни и 7 юли. Очертава се реална перспектива президентската коалиция дори да бъде изместена като трета сила в Френската политика, зад крайната десница и потенциално ляво.
За много съюзници и бивши поддръжници необикновената самоувереност на Макрон сега се превръща в отричане на реалността, което го прави сляп за антипатията, която генерира.
Решението за връщане към урните е „безумно действие на човек, който е нокаутиран от поражение“, каза един бивш служител на Elysée.
Напрежението в коалицията, подкрепяща Макрон, е такова, че силните хора призовават френския президент да направи крачка назад. Франсоа Байру, ключов съюзник и един от най-ранните поддръжници на Макрон, беше в Елисейския дворец в понеделник вечерта, за да изпрати посланието, че Макрон „не трябва да се намесва твърде много в кампанията“, според центристки депутат.
Байру дори е обсъдил необходимата „демакронизация“ със своите депутати, според депутата, на когото, подобно на други цитирани тук, е предоставена анонимност, за да говори откровено.
„Колкото повече той говори, толкова повече губим точки [в анкетите]“, каза съветник на депутат от партията на Макрон „Възраждане“.
Това е безпрецедентна промяна в партийната динамика за Renaissance. Партията на френския президент, която се появи с него, отдавна беше отхвърлена като просто ехо камера за Макрон, която не би съществувала без него.
Въпреки че е обичайно за френските президенти да губят своята привлекателност, той е обвиняван за неправилно справяне с поредица от кризи, някои от които бяха дело на собственото му правителство. Миналогодишните пенсионни протести, в които стотици хиляди излязоха на улицата, за да се противопоставят на повишаването на възрастта за пенсиониране, не успяха да го трогнат.
Макрон на практика игнорира тези гласове, използвайки конституционна задна врата, за да приеме закона без гласуване в парламента.
Той също така се възприема широко като президент на богатите, а не като човек, избран от френския народ, за да ги ръководи.
Той беше инвестиционен банкер, преди да влезе в политиката, и някои от политиките му за намаляване на данъците подхраниха мнението, че той е загрижен основно за подпомагането на големи милиардери като Бернар Арно, шефът на LVMH, най-голямата компания за луксозни стоки в света и един от най-богатите хора на планетата.
Има и проблем с неговия стил на представяне. Красноречието на Макрон понякога не работи в негова полза, което често го кара да изглежда поучителен, професорски или покровителствен.
Опасният хазарт на Макрон
Въпреки страховете на партията си, Макрон има свои планове за кампанията за предсрочни избори. В сряда се очаква той да произнесе голяма реч, за да даде тон на битката си с крайната десница. Според няколко френски медии президентът планира да насити медиите с три изяви на седмица.
Въпреки че президентството не може да бъде грабнато на изборите, доверието в Макрон е. Въпреки това той отхвърли предположенията, че може да напусне, ако партията му претърпи ново унизително поражение.
„Отивам [в битката], за да спечеля“, каза той пред “Фигаро”.
Рискът е ясен: президентът беше силно ангажиран в кампанията за европейски избори, която току-що завърши с катастрофален резултат за неговата партия.
„Ренесанс” отбеляза катастрофални резултати въпреки силното участие на президента и неговия министър-председател Габриел Атал в кампанията“, каза Галард от Ипсос. „Тяхното участие не беше достатъчно, за да мобилизира избирателната им база, но залозите са по-високи този път с правдоподобното правителство на [Национално събиране] за първи път“, каза той.
Макрон често се радваше да поема рискове по време на политическата си кариера, независимо дали става въпрос за сблъскване с враждебност или правене на съобщения, които не са напълно финализирани.
Неговото издигане на власт, от нисък съветник до министър на икономиката и след това президент, е приказка за късмет и добре навременни хазартни игри.
Но сега Макрон претърпя две поредни поражения на изборите – на парламентарните избори през 2022 г. и отново в неделя – и сега е изправен пред още едно.
„Еманюел Макрон е загубил аурата, която имаше през 2017 г.“, когато беше избран за първи път, каза Галард, „и можем ясно да видим, че той се бори да комуникира накъде води страната“, продължи той.
От самоувереност към самозаблуда?
Френският президент се включи в европейските избори на фона на честването на Десанта в Нормандия заедно с украинския Владимир Зеленски и президента на САЩ Джо Байдън. „Опиянен от собственото си присъствие“ на международната сцена, „анти-кулминацията [от резултатите] го удари силно“, каза същият бивш служител на Елисейския дворец.
Макрон обясни собственото си решение с предизвикателство. „Франция се нуждае от ясно мнозинство в спокойствие и хармония. Да си французин по душа означава да избереш да пишеш история, а не да бъдеш воден от нея“, каза той, когато обяви, че разпуска Народното събрание.
И така, какво ще стане, ако загуби?
Крайнодясното Национално обединение ще стане водеща сила в Националното събрание на Франция за първи път. Президентската коалиция на Макрон ще бъде рамо до рамо с левия блок. Десетки негови депутати могат да загубят местата си.
„Хвърлят ни под автобуса“, каза един партиен съветник, „за грешка, която принадлежи на него“.