Политолог: Бракът между "Продължаваме промяната" и ДБ вече е малко консумиран
Партиите използваха парламента за предизборна кампания, смята Първан Симеонов
Последни работни дни на 48-ото Народно събрание. Партиите отново не успяха да се разберат за редовно правителство.
"От самото начало бяха наясно, че отиват на избори и използваха парламента, за да си правят кампания. Добре че не гледаха бюджет, защото щеше да настане много див популизъм. Едно от най-запомнящите се неща в този парламент е, че върнаха хартиеното гласуване. Очевидно е тесен партиен интерес на ДПС, БСП и донякъде на ГЕРБ. Имаме два месеца, в които партиите ще се надпреварват да обясняват кой е по-малко виновен за това да отидем на избори", коментира социологът и изпълнителен директор на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов пред Bulgaria ON AIR.
"Правят всичко кампанийно, парламентът беше зает с имиджови действия. Всяка партия говори главно на собствения си електорат и диалогът се губи", смята той.
Симеонов посочи, че и проф. Габровски, и акад. Денков са били имиджови действия, а партиите са били наясно, че трудно ще стане формирането на кабинет.
Той не очаква големи промени в състава на служебния кабинет - "когато побеждаваш, промени не се правят". Според социолога нещата със служебния кабинет са се получили.
"Президентът влезе в конфликт с голяма част от електоратите, които го бяха подкрепили преди това, рискува част от рейтинга си. Най-накрая като че ли има симптоми на успокояване сред хората по отношение на финансите. Зимата не беше толкова страховита, може би се отложи. Благодарение на служебния кабинет се случват тези неща, той излиза по-скоро на плюс.
Да не забравяме, че един служебен кабинет трябва главно да организира изборите и да запълни луфта, който стана много голям. В последните месеци президентът плува повече в свои води, но страната се нуждае час по-скоро от редовно управление", каза още Симеонов.
Социологът от "Галъп" не е оптимист за това и очаква тежката конфронтация между двата очертали се блока у нас да продължи поне до местните избори. По думите му нито един от двата блока не е легитимен да управлява сам страната.
"Появата на хартиената коалиция на власт може да предизвика протести на жълтите павета. Ако либералите понечат да управляват, това ще предизвика ярост в едни общества. На ГЕРБ му е важно да прегърне либералите. С тези "червени линии" я докарахме дотам, че вариантите за диалог стават малко. Това се оказа много сериозна политическа недалновидност", подчерта Симеонов.
По думите му бракът между "Продължаваме промяната" и ДБ вече е малко консумиран и няма кой знае какво ново да се случи.
"Единият риск са свръхочакванията. Другият е, че "Продължаваме промяната" вярва в харченето като философия. Не е лесно за бивш червен гласоподавател, който е харесал Асен Василев, сега да гласува за "сините". Може да се скарат и за листите. Целта очевидно е местният вот в София, имат всички шансове да победят. ГЕРБ не бива да бъдат отписвани в играта за София, опитват да пласира нови лица като председателя на СОС Георги Георгиев", коментира Първан Симеонов.
Запитан за евентуалния резултат на "Има такъв народ" след изборите, гостът в студиото каза: "Те са в друг коловоз. Трудно се гласува за формация, която няма шанса да се сработи с никого. Къде отива гласът ти? Трябва да решат дали не трябва да завият малко към по-меки позиции".
"Новото ляво обединение не е ново ляво, а старо. Имат право да чакат своя ред, може би чакайки краха на БСП. Големият потенциален легитиматор на това ляво пространство е президентът Радев и вицепрезидентът Йотова. От БСП също са сървайвъри. Смаляват се до личния кръг на г-жа Нинова, но все намират някоя тема, която да ги държи над водата", посочи още Симеонов.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук