Политолог: Много от управляващите правителства в Европа са тези на малцинствата
Само в Европа в момента има 9 подобни правителства
След като Слави Трифонов изтегли партията си от коалицията у нас се стигна до управление на „правителство на малцинството“.
В публичното пространство темата за подобни кабинети и начина им на упражняване на властта започна да се коментира все по-често. Стигна се до абсурдни изказвания като това на депутата Крум Зарков, който заяви, че „подобно животно няма“. Подобно твърдение е в разрез както с политическата теория, така и с политическата практика и говори за дълбоко непознаване на политиката или злонамерено внушение на широката публика.
Правителствата на малцинството са такива, при които една партия или коалиция управлява с по-малко от 50 % от депутатите в съответното законодателно събрание. Към днешна дата на много места в света управляват подобни правителства – Канада, Израел. Само в Европа в момента има 9 подобни правителства – Хърватия, Дания, Естония, Норвегия, Полша, Испания, Швеция и Черна гора. При някои недостигащити гласове са много. Например управляващите в Естония имат 34 депутата от общо 101, в Полша – 227 от 460, Испания – 155 от 350, Швеция – 100 от 349.
За прокарване на решения се ползват плаващи мнозинства или тематични коалиции. В Дания наскоро правителството проведе референдум за присъединяване към общата европейска политика за отбрана. А в Швеция взеха решение за присъединяването към НАТО, което е ключов избор и изисква широка парламентарна подкрепа.
Трябва да се отбележи, че повече правителства на малцинството в момента са с леви премиери – Испания, Дания, Швеция, Норвегия, Черна гора.
Говоренето, че няма такива правителства вкарва с заблуждение българското общество и не отговаря на истината. Във все по-фрагментираните демократични политически системи това е често срещан инструмент за стабилизиране на управленията в контекста на серията от кризи обхванали света.
Коментар на политолога Борислав Ангелов