Политолог огласи в какъв капан ПП сами са се вкарали

До края на годината има няколко важни въпроса – промените в Конституцията, Шенген и Бюджет 2024, отбеляза Милен Любенов

Този вот е част от предизборната кампания. Опозицията внесе вот на недоверие с цел да извлече дивиденти за себе си, да подобри своите резултати на местните избори.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Милен Любенов.

"ГЕРБ от самото началото се държат като вътрешна опозиция в рамките на коалицията. Всички негативи се опитват да прехвърлят на ПП и ДБ. Но те сами влязоха в този капан. ГЕРБ критикуват правителството, защото реално, както и в началото заявиха, че не носят отговорност за него", коментира Любенов.

Според политолога преди ротацията няма да настъпи "някакъв сериозен катаклизъм вътре в рамките на управляващото мнозинство". Той не очаква смяна на министри до края на годината.  

"Натиск ще има в зависимост от това какви са резултатите от изборитеСамата ротация е нов кабинет – това трябва да е ясно. Именно тогава ГЕРБ могат да настояват за по-голямо участие в Министерския съвет.

Това може да доведе до напрежение с ПП. Математиката не излиза. ГЕРБ няма да могат да наложат тези промени без сегашните си коалиционни партньори", уточни той.

"До края на годината има няколко важни въпроса – промените в Конституцията, Шенген и Бюджет 2024", отбеляза Милен Любенов.

Относно обявения за днес национален протест в защита на въглищната енергетика той изтъкна:

"Правителството не е избързало да изпрати плановете, а закъсня. Те изпратиха тези териториални планове в последния възможен момент. Предишното Народно събрание, чисто популистки задължи МС да предоговори ПВУ в частта енергетика.

Тогава близо 190 депутати гласуваха за това решение. Това е проблем, който през последните години постоянно се е отлагал, да се вземе решение. Бяха пропуснати много възможности за диалог, повечето правителства се опитваха да прехвърлят топката на следващото. Сега е настъпил моментът този сектор да се преструктурира. Комуникационният подход на това правителство като че ли е грешен."

"Президентът трябваше да свика КСНС, а не среща, с която единствената му цел беше да изолира представителите на парламентарните групи. Няма полза от такива институционални войни, особено в контекста на настоящата сложна обстановка", подчерта Любенов.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук