Политолог осветли хитър финт на Радев и със съжаление отбеляза, че...
Огромна част от българите е разочарована от авторитетите, които трябва да ги водят, смята Огнян Минчев
"Тази предизборна кампания е кампания на монолозите, за съжаление - много гневни монолози.
Изборът на хората се препятства от разводняването с периферни маргинални фигури и от обстоятелството, че основните политически фигури се мразят жестоко помежду си. Това е в съответствие със силната поляризация в обществото. Поведението на политиците легитимира поляризацията в обществото, засилва гнева и омразата, тенденцията към конфликт".
Това каза пред БНР политологът Огнян Минчев.
Той посочи, че заради промяна на избирателния закон кампанията в медийното си измерение е в непропорционално висока степен доминирана от представители на малки периферни политически партии и кандидати за президент:
"Всички, които се кандидатират, каквито и да са те, могат спокойно да се изкажат по обществените медии. И по БНТ видяхме шествие на тип хора, които не сме виждали от 90-те години насам.
Кампанията е доминирана от хора и позиции, които са дълбоко маргинални.
Това осакатява възможността на хората да правят информиран избор... А държавният глава няма интерес да влезе в диалог със своите съперници и така не дава възможност да станат ясни преимуществата на неговата кандидатура".
Според Минчев политиците - вместо да водят нацията, се опитват да лавират между различни позиции:
"Пандемията и отношението към нея е допълнителен разделителен фактор, който проектира нарастващата импотентност на политическото лидерство да излезе и с категорична позиция да защити нормалната, разумната теза в условията на тази пандемия...
Хората, които са против ваксинацията, имат своите аргументи, но те не са толкова рационални, колкото се крият в обстоятелството, че огромна част от българите е разочарована от авторитетите, които трябва да ги водят. Затова имаме и криза на лидерство".
Политологът допълни:
"Политическите партии са се разделили по повод основната линия на противопоставяне между до вчера управляващата партия и днес управляващия президент.
Дори се стига до там, че хората вече загърбват самата идея за управление на партиите, което е особено опасано на фона на общата криза на демокрацията, която преживяваме...
В България, когато се сменя властта, рухва държавата. На сцената излизат буфосинхронисти - 45-ото и 46-ото Народно събрание, които правят невъзможно страната да бъде управлявана по нормален конституционен начин".
По думите му т.нар. "политическа класа" ще прояви чувство за самосъхранение и ще създаде правителство, "защото иначе наслагващите се кризи ще взривят цялостния политически модел и на негово място ще дойде хаосът, който ще бъде наследен от диктатурата".