Политолог посочи на кого прилича Петков и защо превръщането му в аватар втръсва

Ангажиментът да управляваш страната не е като да караш количка, блъскаща се на лунапарк и да се забавляваш, когато някой те тресне и ти се разклатят зъбите, обясни Любомир Стефанов

Политическата формация на Мая Манолова има потенциал, защото България има нужда от модерна европейска лява партия. Бившият служебен премиер Янев има много сериозно наследство, но неговите проекти са в пренаселено поле - рано или късно това "ще го вкара в челен сблъсък с "Възраждане" и той ще трябва или да се разграничи рязко, или да ги измести много хладнокръвно.

Това мнение изрази пред БНР политологът и преподавател в Нов български университет Любомир Стефанов. 

Относно създаването на партия ПП Стефанов отбеляза:

"Започва нещо да изплува от мъглявината на летните привидения от миналата година. Започваме да виждаме политическа физиономия."

Той посочи, че е въпрос на време е да видим дали ПП ще се превърне във витална политическа партия.

"Проблемът с министър-председателя, който се хвърля на всички амбразури, за да запуши всички дупки или да обговаря всички появили се неясноти, малко започва да прилича на ранния Борисов. Това е човекът армия и в един момент това втръсва. (…)

Когато това не е подкрепено с действия, макар и фасадни, ще започне да изглежда като говореща кукла на конци. Говорим за тип политици в България – или главатари, или аватари. Г-н Петков е реално заплашен от опасността да се превърне в аватар."

Според анализатора Христо Иванов говори нюансирано за мъглявите перспективи на управляващата коалиция, а Корнелия Нинова плаши всеки ден с излизане от нея, но "най-прозаичният и прозрачен мотив" коалицията да не се разпада е общият интерес да няма предсрочни избори сега.

Всяка от партиите в управлението си има своите черни точки, но предсрочни избори ще бъдат предателство спрямо значителна част от българските граждани, смята Стефанов.

"Ако тези партии, които са получили това, макар и крехко доверие, го предадат, това ще бъде катастрофа."

Напрежението и разломните линии в коалицията не трябва да са непреодолими и следва да има отворени вратички за комуникация, допълни преподавателят.

"Няма комуникация в тази коалиция или ако има, тя е пробита и повърхностна."

По думите му съвкупният резултат е, че коалицията изглежда – "ни се води, ни се кара" – едните дърпат, другите бутат."

"Ангажиментът да управляваш страната не е като да караш количка, блъскаща се на лунапарк и да се забавляваш, когато някой те тресне и ти се разклатят зъбите."

Според Стефанов е притеснително, че няма детайлизирана управленска програма и не виждаме да функционират експертните съвети.

Опозицията не капитализира по значим начин възможностите, които ѝ се отварят, изтъкна Любомир Стефанов.