Политологът Антоний Гълъбов смълча с прогноза за развоя на кризата Русия-Украйна

Според колегата му Христо Панчугов България изобщо не участва в големия дебат

В последните часове имам усещането, че се приближаваме към сблъсък в Украйна. Ситуацията се влошава и засега не виждам достатъчен потенциал тя да бъде възпряна. Имаме ясна позиция от страна на българския външен министър, която все повече стои изолирана, заяви пред България Он Ер политологът Антоний Гълъбов.

А според политолога Христо Панчугов България изобщо не участва в големия дебат.

"Това е частично проблемът в ситуацията. Не осъзнахме, че българският външнополитически интерес и неговата реализация минават през използването на инструменти като съюзите, в които България е член - НАТО и ЕС. Ние се правим, че Русия не е източник на несигурност в нашия регион. България трябва да е активна част от дебата как да излезем от тази криза", убеден е той.

Гълъбов изтъкна, че България има нужда от противовъздушна отбрана, както и че българското въздушно пространство бива систематично нарушавано от съветски бойни самолети.

"Мерките не работят. Първите тестове не се оказаха положителни - нито в контакт с управляващото мнозинство в НС, нито в сработване на отделните министерства. Има два проблема, които съществуват от самото начало на коалицията.

Първият проблем е как се вземат решенията, а вторият - кой носи отговорност за тях. "Продължаваме промяната" е само и единствено предизборна коалиция", отбеляза Гълъбов.

Панчугов посочи, че за момента не изглежда да има пропукване в коалицията.

"Виждаме решението от днес, което е свързано с възможност за отпадане на "зеления сертификат" в България. Това е тема, която е от изключително значение за коалиционните партньори. Въпросът е дали е взето под натиск това решение, тъй като критериите, които премиерът постави, не са налични. Все по-важен е въпросът дали има ясна платформа, върху която дебатите са се обединили, или ще имаме извиване на ръце", обясни той.

Панчугов коментира и казуса с АЕЦ "Белене".

"Ярката защита на президента Румен Радев за този проекти -  АЕЦ "Белене", както и критиката, която се отправя към правителството по повод отхвърлянето му, са притеснителни. Въпросът е чии са интересите, които стоят зад прокарването на една подобна линия. Очакването на Радев за бързи резултати в сектор "Енергетика", при положение, че от години се отлагат важни решения там, е трогателно", смята политологът.

Според Гълъбов е важно да се отбележи, че говорим за управление не от Радев и Петков, а от Василев и Петков.

"Петков все повече е фронтменът на групата, по-видимото лице", каза той.

Управляващата коалиция трябва да намери веднага истински каква е крайната цел на този бюджет и каква политика ще се води през него, заяви Панчугов. И добави, че ако това бъде свършено, сътресенията ще бъдат доста по-малки.

"Ако се стигне до открит сблъсък между президента и премиера, няма начин президентът да излезе победител в тази битка. Това, което не мога да си обясня, е защо този премиер е толкова толерантен към критиките на Радев към правителството. Разделителните линии стават все повече и повече", завърши той.