Политолози шашнаха с подредбата на парламента след избори, тази партия вече е аут от НС
Според Димитър Ганев може да имаме експертно правителство, но то ще бъде, след като мине вотът
Политолози в предаването „Референдум“ нищиха горещата политическа обстановка в България. Данните на „Алфа рисърч“ показват, че българите предпочитат правителството да подаде оставка веднага.
Експертите прогнозираха изхода от вота на недоверие и какво я очаква страната ни в близките месеци.
В студиото бяха Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“, политологът и преподавател в НБУ Любомир Стефанов, политологът и преподавател Светослав Малинов, политологът от „Тренд“ Димитър Ганев и политологът доц. Милен Любенов.
Доц. Милен Любенов първи поде горещия картоф в студиото:
"В момента правителството загуби мнозинство, има 109 народни представители плюс 5 депутати, които днес напуснаха ИТН", каза той.
"Дали този вот на недоверие ще успее, ще зависи от това дали ще се намерят депутати, които да подкрепят управляващите", каза Любенов.
"Някои от политическите партии в това НС, включително и някаква част от ИТН, нямат интерес от предсрочни избори. ИТН може би няма да влезе в парламента, ако има предсрочен вот и това може да мотивира депутатите на тази партия да подкрепят правителството", смята Любенов.
Боряна Димитрова също се намеси в разговора:
"В този тип политически номадства и търсения на депутати, които в 12 без 5 осъзнават реалностите, е много трудно да кажем кой вариант за бъдеще е по-реалистичен", категорична е тя.
„На изборите през ноември ИТН получиха около 1/3 по-малко гласове спрямо предния вот. Сега проучването, което правим, ги поставя на ръба – около 4%. Оценките за работата на ИТН въобще не са високи“, каза Димитрова.
Според нея по-интересно е поведението на ПП. „Според мен те страдат от политическо късогледство. То ги накара преди 6-7 месеца да изберат своя патрон в лицето на Румен Радев. Факт е, че 4 месеца по-късно и двете страни се разочароваха едни от други. Резултатът е конфронтация между институциите, взаимни обвинения, недоверие и олекнала позиция на България в международен контекст“, смята тя.
По думите й целият патос и усилията на Петков са съсредоточени в тази ситуация да търсят няколко депутата повече: „Това няма да осигури стабилност на правителството и няма да се даде шанс за работа“, каза Димитрова.
Политологът Светослав Малинов смята, че ИТН ще оберат всички негативи от ситуацията.
„Вот на недоверие е много по-лесно като процедура от търсенето на депутати. Той изисква 121 депутати, които да го подкрепят. Никой не може да се крие зад кворум и зад каквито и да е игри“
"Смисълът на тази процедура е, че всеки ще заеме мястото си. ИТН в какъвто и състав да е групата ще трябва категорично да понесе отговорността, че отиват на предсрочни избори", категоричен е той.
Малинов обаче не се ангажира с прогноза как ще завърши.
Любомир Стефанов също не пожела да се ангажира с прогноза за развоя на вота за недоверие.
„Нещо като преброяване на паламуда и сезон на дивите зайци е положението в момента“, каза той.
„Дали ще ни излезе сметката? Тя никога не ни е излизала. Очаквахме Трифонов да е човекът, който ще взриви коалицията. ИТН все пак бламира два парламента“, каза той.
В разговора се включи и Димитър Ганев от „Тренд“.
„Това правителство ще има няколко вота на доверие и на недоверие. Имам предвид актуализацията на бюджета, а и тези министри, които подадоха оставка, също не могат да стоят така. За да ги смениш, пак ти трябва вот на доверие“, обясни той.
„Най-вероятно се отива към оставка на този кабинет предвид факта, че си губят мнозинството, освен, ако не се намерят още някакви депутати. Дори и да се намерят обаче какво? Ще си купят още няколко месеца. Не мисля, че е в интерес на ПП, ДБ и БСП да се удължава всичко това“, добави той.
По думите му при падане на правителството рулетката отново ще се завърти, но Ганев призна, че не вижда вариант, в който да има ново правителство в този парламент.
„Около ГЕРБ няма ресурс за сформиране на мнозинство също. Ще отидем на избори в такъв случай“, подчерта Ганев.
Думата отново бе взета от доц. Любенов:
Според него българските партии защитават лични или частни интереси: „Сформират се много бизнес партии – РЗС, ББЦ, ВОЛЯ, ИТН. Бизнесът се опитва да влияе на политиката“, категоричен е той.
По думите му обаче и традиционните партии дори вече се превръщат в такива бизнес организации.
Според Малинов пък не е добре да се говори така за българските партии: „През 90-те разделението беше в това кой как си представяше България. Какви пари стоят зад това да смяташ, че има война в Украйна и, че сме прекалено газо зависими“, каза той.
Малинов запита какво стои в основата на разрива между Радев и Петков. „Те си имат автентични политически разделения“, категоричен е той. „Пари има, но тук не трябва да търсим теории на конспирацията“, добави Малинов.
В разговора отново влезе политоложката от „Алфа рисърч“ Боряна Димитрова:
„Ако сънят на разума ражда чудовища, то можем да кажем, че и този на избирателят у нас също“, каза тя.
Според Димитър Ганев от „Тренд“ Малинов е очертал новите разломи:
„Може да се роди ново мнозинство, защото „Възраждане“ си качва процентите, освен това „Български възход“ на Стефан Янев също може да влезе в парламента“, каза той.
Според Боряна Димитрова бюджетът може и да мине, но само в определени части: „Бюджетът на НОИ, НЗОК и Здравната каса ще мине. Там нито една партия не желае да бъде обвинена, че е оставила големи групи хора, без помощ. Дали ще мине в другите части, където имаше други заложени мерки за подкрепа и актуализации“, каза тя.
Тя укори управляващите, че до този момент не са приели промените в тези 22 закона, нужни за да започнем да усвояваме пари по Плана за развитие на ЕС.
Според Димитър Ганев почти нищо не сме видели за тези 6 месеца работа на парламента.
„Би било безотговорно от партиите да несъгласуват тази актуализация на бюджета. Мисля, че може да се получи някакъв бюджтен Франкенщайн между първо и второ четене“, смята той.
„Ще се отвори Изборният кодекс, няколко партии искат да върнат хартиеното гласуване. Може да станем свидетели на грозни неща с плаващи мнозинства“, каза Ганев.
Според доц. Любенов не може да се говори за правителство на малцинството и подобно нещо няма почва у нас.
Според доц. Светослав Малинов е най-добре партиите да постигнат минималистичен консенсус какво да направят преди новите избори. „Сега ще си проличи дали са достатъчно отговорни да приемат неизбежното. Това означава да кажат какво ще приемат, да няма абсурдни предложения“, каза той.
Според него вотът на недоверие ще прекрати шансовете на ИТН да се правят на безотговорни.
Според Боряна Димитрова много добре в палрамента трябва да бъдат обсъдени пенсиите, защото може наистина сега хората може да искат да им се вдигне номиналната стойност, но до 3 месеца инфлацията да се отприщи толкова много, че покупателната й стойност да падне много повече.
По думите на Димитър Ганев може да има програмно правителство, но след изборите. "Тогава хората и партиите, които са си нанесли тежки обиди, могат да се скрият под фасадата на подобен тип формат. Избори ще има, за да има прелегитимация", смята Ганев.