Полша и Украйна изгубиха от „Газпром”, в ЕС започнаха строителството на „Северен поток 2”
Операторите в ЕС вече са започнали да разширяват газопроводите си във връзка с мащабния руски проект „Северен поток 2”. Трябва да се отбележи, че това се случва още преди Европейската комисия да е дала „зелена светлина” за проекта. Основните лобисти за забраната на проекта са Полша и Украйна. Сега обаче, след старта на строителството от страна на компаниите в ЕС, тяхната стратегия за изтласкване на руския газ от еврозоната може да се смята за провалена.
Германските NEL Gastransport, Fluxys Deutschland и Gasunie Deutschland са започнали разширяването на първия от заявените газопроводи, съединяващи „Северен поток” с Германия и други страни. Отговарящата за европейската газотранспортна система Европейска мрежа на операторите на системи за транспортиране на природен газ (ENTSOG) одобри проекта половин година след подаването на заявката, съобщава самата организация в свои документи.
Става дума за терминала Грайфсвалд, бъдещият вход на „Северен поток 2” в газопреносната система на Германия. Там излиза на сушата и „Северен поток”.
Засега мощността на терминала е 60 милиарда кубични метра, но в отчетите не се посочва с колко тя ще бъде увеличена след приключването на проекта. По информация на ENTSOG, операторите на тръбопроводите вече са получили одобрение от германския регулатор Bundesnetzagentur и планират да приключат разширяването на терминала до края на годината.
Останалите заявени проекти, съдейки по данните на ENTSOG, все още са във фаза сертифициране в германския регулатор: става дума за дублиращия OPAL газопровод Eustream (оператор Gascade, въвеждане в експлоатация 2019 година) и разширяването на газопровода NEL (оператори Gasunie, NEL и Fluxys, въвеждане в експлоатация 2020 година).
Именно по OPAL в момента в ЕС постъпва по-голямата част от руския газ, но заради ограниченията на европейското законодателство (Трети енергиен пакет) „Гапром” може да използва само половината от общата мощност на тръбата – 36 милиарда кубични метра. Отчасти това е заслуга на Полша и Украйна, които миналата година попречиха на ЕК да премахне забраната. „Ограничението за използването бе основната причина за това, заради „Северен поток 2” европейските оператори да започнат да строят дублиращ OPAL газопровод”, пояснява анализаторът от Moody’s Analytics Крис Лафакис. „Сега, след получаването на официалното одобрение на Германия, „Газпром” фактически заобиколи забраната, Украйна и Полша вече нямат лостове за влияние върху СП 2”, каза още той.
Превод и редакция: БЛИЦ