Последни изчисления: Стигат ли гласовете, за да падне правителството?
Опозицията смята, че този кабинет трябва да си тръгне, не само заради несправянето с кризите в страната
Всички парламентарно представени партии препотвърдиха позициите си по отношение на кабинета на Кирил Петков. От останалите в коалицията партии са на мнение, че кабинетът трябва да остане заради важните теми като актуализацията на бюджета, пише "Труд".
Опозицията смята, че този кабинет трябва да си тръгне, не само заради несправянето с кризите в страната. От "Има такъв народ" осъдиха купуването на депутати.
Какво показват сметките?
Вносителите на вота на недоверие срещу правителството – ГЕРБ-СДС – наброяват 59 народни представители. От изявления на представители на ДПС и „Възраждане“, стана ясно, че и двете парламентарни групи ще подкрепят вота на недоверие. ДПС разполага с 34 народни представители, а „Възраждане“ – с 13. От „Има такъв народ“ разговаряха с партията на Бойко Борисов.
„Ние излязохме от коалицията, нямаме никакви основания да подкрепяме този вреден кабинет“, отсече съпредседателят на ИТН Тошко Йорданов. Така 19 гласа от „Има такъв народ“ ще гласуват срещу доскорошния им коалиционен партньор „Продължаваме Промяната“.
Политическа математика показва: 59 /ГЕРБ/ + 13 /„Възраждане“/ + 19 /ИТН/ + ДПС /34/ = 125
Това правителство има какво полезно да свърши, е позицията на "Продължаваме промяната". Народният представител Димитър Гочев не може да прогнозира дали ще се намерят достатъчно гласове да ги подкрепят във вота, след като стана ясно, че им липсват 6 депутати за мнозинство.
"Аз не съм търсил никакви депутати, нямам представа", коментира Димитър Гочев от ПГ на "Продължаваме промяната". Нагласите са, че в редиците на ИТН има голямо недоволство от поведението на ръководството на тази партия, но по какъв начин ще се канализира това недоволство, никой не може да каже", заяви Гочев по БНТ.
Според БСП управлението трябва да остане на власт най-малко заради актуализацията на бюджета и подпомагане на хората. Въпросът за Северна Македония за тях също е ясен.
"На първо място заради всичко това, което беше замислено да се направи, освен актуализацията, знаете, че по много други неща се работи, октомври месец изключително важно е да реализираме преизчислението на пенсиите и то по справедливия начин, така както го искат самите възрастни хора. Няма да вдигнем вето, докато не се защити българският интерес, мисля, че сме пределно ясни и няма какво, тука е мястото да се решава. Въпреки че ми се иска народните представители да проявят разум, не е нужно някой да напуска повече парламентарна група или нещо друго, нужно е да гласува по съвест, заяви Иван Ченчев от БСП.
"Демократична България" е на мнение, че политиката на това правителство трябва да бъде продължена.
"Нашата позиция е да подкрепим правителството и да подкрепим икономическата порлитика, която то води, тъй като темата на вота на недоверие е именно тази, че правителството не се справя с икономиката. Тук вече топката е основно в депутатите от "Има такъв народ", тези, които все още не са се отцепили от групата, въпросът е те дали ще слушат партийната повеля или всъщност ще изпълняват предизборната си програма, която беше за отстраняване на ГЕРБ от властта", заяви Владислав Панев от групата на "Демократична България".
Вече независимият депутат Кирил Симеонов, който последен се отцепи от партията на Слави Трифонов, заяви, че истинският проблем е лошата комуникация. Той отново обясни защо е направил своя избор и потвърди, че е имало смс-и от премиера към негови колеги, но отказа да посочи към кого.
"Не смятам да назова името му, аз исках да се противопоставя на модела ГЕРБ и затова напуснах, защото смятам, че това е борба с ГЕРБ", заяви Кирил Симеонов, независим депутат.
От "Има такъв народ" днес отказаха да коментират вота и отцепването на депутати. Припомняме каква е последната позиция на лидера им Слави Трифонов. За него търговията с депутати е срамна и коалиция между неговата формация, ГЕРБ и ДПС няма да има.
"И нещо лично към Кирил и Асен - явно вие сте били в Канада, докато аз съм бил тук, в България, и не ме познавате. Аз няма да се спра. И всички депутати да ми вземете и да ми оставите само Тошко Йорданов, аз пак няма да спра, защото на моя страна е справедливостта и няма какво да губя", заяви Слави Трифонов.
От опозицията ГЕРБ-СДС, които поискаха вота, са непреклонни, че този кабинет трябва да си отиде.
"Държавата е в тежки турбуленции заради неумелото управление на Кирил Петков и на това, което се случва с правителството. Ние смятахме, че омразата е това, което сплотява това правителство - омразата към ГЕРБ, но се оказва, че те се мразят помежду си. Оказа се, че се подслушват, разцепват се, купуват се, оказват натиск един върху друг. Това се политическите реалности, за съжаление. Що се оказва до вота на недоверие, до този момент има всички изгледи той да мине. От всички депутати очакваме подкрепа, включително и от депутати от управляващата коалиция, защото ние също се обръщаме към депутатите, които имат съвест и които имат държавническо мислене", каза Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
ДПС и днес напомниха позицията си, че това правителство е най-лошото от 32 години насам. Съвсем непоколебими са, след като тази нощ заместник председател на ДПС осъмнал със заплашителни надписи на блока си.
"Никакви заплахи, никакъв тормоз над семейството ми не може да промени това. Повтарям - аз не съм човек, който за разлика от премиера използва семейството си за политически цели, аз това не бих го направил, но този грозен знак към семейството ми наистина прекрачи всякакви граници. Не, не ме плаши, притеснява ме поради една причина, че накрая български граждани ще бъдат изправени срещу български граждани", коментира Станислав Анастасов - заместник-председател на ДПС.
От ДПС Искат да подарят на "Продължаваме промяната" "Енциклопедия на политическата мисъл". "Възраждане" и днес преповториха позицията си за избори веднага. От "Възраждане" искат незабавно оставка на този кабинет, особено като видели купуването на депутати.
"Именно заради това започнаха и пазарлъците за купуване на депутати. Депутати, които е срамно да коментираме, но нашата група показа монолитност. 13 души гласувахме за оставката на председателя на Народното събрание. Това е едно от най-важните гласувания - председател на НС, избор на МС, това са трите основни ключови гласувания, които ние показахме, че ще ги подкрепим, като искането за оставка", заяви Цончо Ганев от ПГ на "Възраждане".