Правосъдие, съшито с 400 шева

400 шева! Зверството над едно 18-годишно момиче от Стара Загора, което за цял живот ще бъде обезобразено физически и осакатено психически от бившия си приятел-насилник, показа нагледно – без маска и без грим, на какво се дължи съкрушителното усещане в обществото за беззаконие и липса на контрол и правосъдие. И не – тук не говорим само за дупки в законодателството. Нито за вина единствено от страна на прокуратурата, която в продължение на години беше сочена с пръст и превръщана в политическа дъвка, докато проблемите с етиката в редиците на съдиите умишлено бяха оставяни отвъд светлината на прожекторите. Това отвратително, нагло, садистично зверство демонстрира нагледно бъговете в цялата система на правораздаването и очевидната липса на достатъчно контрол върху действията на магистратите. 

Ето само част от фактите, които са достатъчно показателни. Насилникът – 26-годишният Георги Николаев, е бил в пробация в момента, в който решил да „накаже“ бившата си приятелка Дебора като нареже с макетен нож тялото и лицето й до степен на обезобразяване и да я остриже нула номер с машинка. Момичето е в тежко състояние – и физическо, и психическо. „Закърпена“ физически с 400 шева, но абсолютно срината психически!

На този фон, медицинска експертиза, представена на второинстанционния съд в Стара Загора, окачествила нараняванията като „леки“. Стъпвайки на нея, прокурорът поискал, а съдебният състав по делото пуснал на свобода преди месец 26-годишният насилник. Въпреки че е бил в пробация заради побой на мъж. Въпреки че два дни преди зверството е заплашвал Дебора. И въпреки очевидния садизъм и нанесени щети. Мотивът? „Доверихме се на съдебната експертиза“, обясни в началото на седмицата докладчикът по делото – съдия Татяна Гьонева от Окръжния съд в Стара Загора. Която впрочем за оставка може и дума да не каза и да замете факта, че към делото е имало приложени снимки, демонстриращи достатъчно ясно състоянието на Дебора, но пък подчерта, че дори не била длъжна да се обяснява през медиите и обществото за стореното. Правела го от уважение, а не по задължение, макар присъдите в страната да се постановяват от „името на народа“?!

Тук е моментът да се подчертае, че ако приятели на жертвата не бяха събрали кураж да разкажат за случилото се, тази абсурдна трагедия най-вероятно щеше да бъде просто цифра във все по-тежката статистиката на насилие у нас. Николаев вероятно щеше да си остане на свобода, зам.-окръжният прокурор на Стара Загора и съдебният лекар, направил експертизата – още да са на работа (първият подаде оставка, а вторият е временно отстранен от вторник). Съдия Гьонева да не бъде „принудена“ – видиш ли - да мотивира решението си да пусне насилника. Председателят на съдебния състав -Тоньо Тонев, да се наслаждава на спокойствие на пенсионирането с почести и шестцифрена сума от заплати накуп, дадени му малко след скандалното решение. А контролните институции, които в последните дни рязко се задействаха, да си кротуват, както през последните години.

Те впрочем го правиха до понеделник, въпреки вълната от обществен гняв, бушуващ вече дни, та се наложи депутатът от ДПС Делян Пеевски да сезира Инспектората на ВСС с искане за пълна проверка на действията на съда и налагане на закона при установяване на нарушения. „Абсолютно недопустимо е подобно зверство да се случва в цивилизована европейска държава“, припомни тогава Пеевски. И е прав! Така е – немислимо е!

Сега, в резултат на случилото се, парламентарните групи на ДПС, ГЕРБ и ПП-ДБ внесоха проект за поредните промени в законодателството, с които да бъдат закърпени съществуващи дупки в него. Казваме поредни, защото единият от законите, които наново ще бъдат допълвани, бе ремонтиран само преди няколко дни, а промените в него обнародвани във вторник сутринта в Държавен вестник. С внесените от трите групи изменения се разширява кръгът на лицата, които могат да се ползват от закрилата на текстовете в Закона за защита от домашно насилие. В този кръг вече ще попадат не само жертвите на насилници, с които са в брак или в семейно съжителство, но и тези на интимни партньори, с които обаче не живеят заедно. А също и всяко лице, „което е роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително, на лицето, с което се намира или е било в интимна връзка“. С изменения в кърпения десетки пъти Наказателен кодекс пък се завишават наказанията за насилие, като за нанасяне на тежки телесни повреди вече ще се полага до 8 години затвор (в момента е до 6), а при леки телесни повреди вече няма да има възможност извергът, който ги е причинил, да се разминава с пробация.    

Промените безспорно са нужни. Колкото по-тежки наказания бъдат предвидени за насилниците, толкова по-голяма е и вероятността да се замислят преди подобни посегателства. Тези промени може да са стъпка в правилната посока, но няма как само с тях да бъдат постигнати правосъдие и справедливост. Само с кръпки няма как да стане. Нужен е и ефективен контрол при прилагането на законодателството. Впрочем именно Пеевски, още при стартирането на дискусията за промени в Конституцията припомни, че не може фокусът да е само върху прокуратурата. Че е нужна цялостна реформа на всички звена в съдебната система, за да може да бъде постигнато върховенство на закона и върнато чувството за справедливост в обществото. В това число и в съда, а също и в Инспектората на ВСС – факт, който ясно пролича при трагедията с 18-годишната Дебора, при която звеното така и не се самосезира и се наложи да бъде подаден сигнал от страна на депутата. Тогава думите му бързо потънаха в лавината от политиканстване и изказвания от представители на други политически сили, умишлено насочващи дебата в удобната за тях посока. Случилото се в Стара Загора обаче нагледно показа, че това няма как да продължава. И че с правосъдие, скрепено само със законодателни шевове, няма как да има законност. Трябва и ефективен контрол от страна на институциите, създадени да го упражняват. И воля от страна на всички политически сили най-накрая да направят работеща реформа в съдебната система.    

Ивайло КРАЧУНОВ