Проф. Чуков: Има само 2 подхода за изход от газовата криза в България!

Необходими са елементарни познания по физика, математика, география и малко логика. Другото са опорни точки за биомасата, категоричен е геополитическият анализатор

Геополитическият анализатор проф. Боян Чуков направи изключително точен анализ за газовата криза, обхванала не само България, а и Европа. Той посочи какво трябва да се направи, за да се постигне газова независимост и как трябва да се процедира с "Газпром".

По думите му има само два подхода, а другото са опорни точки за биомасата.

Ето какво написа проф. Чуков в личния си фейсбук профил (публикуваме думите му без редакторска намеса):

"Продължават предизборните спорове за диверсификация на газовите доставки в България. Има два подхода. Икономически и диверсификационно-геополитически. 

В първия случай: търсиш най-ниската цена и купуваш. Във втория: не се интересуваш от цената, основното е да не купуваш от Газпром, но се срива икономиката и нараства социалното напрежение. 

LNG е по-скъп от тръбопроводния във всички случаи. Дългосрочен договор е за предпочитане защото гарантира предсказуемост за производителите, стабилни производствени планове. Спотовите цени на LNG могат да варират и в някои случаи да се окажат по-ниски от тези на тръбопроводния газ, но това е само за съвсем кратък период от време, който не опровергава горното твърдене. 

При два пъти промяна на агрегатното състояние на природния газ: от газ-течност-газ се използва 25-30% от самата суровина за получаване на необходимата енергия за въпросното двойно преобразуване. 

Накратко, тръбопроводният газ е по-изгоден за потребителите поради преди всичко по-ниската му цена. Тръбопроводният транзит е по-изгоден от морския превоз с танкери, което е съществена подробност. Особено ако нямаш на разположение терминали, превоз или има недостиг на танкери. 

България се намира географски най-близо до Русия и сваля до минимум разходите за пренос на природния газ. Диверсификацията на природен газ от бившите съветски републики е добра дъвка за наивници. Газпром отдавна е с мощни позиции във всички постсъветски държави, включително и в Азербайджан. И реално само се сменя етикета на „синьото злато“. 

Последното посещение преди броени дни на президента на Туркмения в Москва обвърза туркменския газ с политиката на Газпром. Ако някой не е разбрал. Ще се строи забравеният газопровод- TAPI (Туркменистан-Афганистан-Пакистан-Индия) с участието на Газпром. С Иран руснаците отдавна си играят на „пинг-понг“ в енергийната сфера. 

Газовите находища около Кипър и Израел се нуждаят от полагане на подводни газопроводи. По тези места дълбочината е много голяма и до момента няма технологии за полагане по дъното на морето на тръбите при подобни дълбоководни условия. 

Възможно и е много вероятно да се проектира техническо решение, но то тепърва предстои да бъде намерено. А това изисква време. 

България купува газ от Русия, а банани от Еквадор. А не обратното. Няма как да диверсифицираш икономически изгодно закупуване на еквадорски банани. Иначе Беларус продаваше скариди, а днес Полша купува „германски“ природен газ. Въпреки, че скаридите и природният газ са руски. 

На мястото на Германия, като един от най-големите купувачи на руски нефт, се настани Индия. Делхи препродава на околните азиатски държави около 50% от нефта, който купува от Москва. И печели подобно на Германия, която правеше същата еквилибристика преди време. 

Но вече не. Индийската икономика нараства с 7,5%...  Не е необходимо да си енергиен експерт за да стигнеш до по-горните изводи. Необходими са елементарни познания по физика, математика, география и малко логика. Другото са опорни точки за биомасата".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук