Проф. Динков посочи кога Путин би се оттеглил и кой ще е най-големият победител от войната в Украйна
От събитията в Украйна в крайна сметка ще спечелят Китай и САЩ
От събитията в Украйна в крайна сметка ще спечелят Китай и САЩ. Това мнение изрази проф. Динко Динков в интервю за "Марица". Според него войната праща ЕС в пълно подчинение на американските стратегии, а Путин ще излезе от Украйна само ако това не засяга достойнството му. В противен случай апокалипсисът чука на вратата. Ето какво още каза проф. Динков:
- Проф. Динков, възможни ли са сценарии на изгорената земя по сирийски и чеченски модел в Украйна?
- Нищо не е изключено. Трудно е да предскажем как ще се развият нещата, но спасението е в прекратяването на бойните действия. Всяка война е лудост, безумно е да се води, независимо от аргументите. Събитията в Украйна неизбежно ще обусловят и много радикални промени в международните отношения.
Основен текст
- Има ли нещо, който може да накара Путин да прекрати войната?
- Факторите са много. Първо, и в света, и в самата Русия се надигат мощни сили против тази война. Надявам се, че в Кремъл има умни хора, които преценяват трезво и приспособяват действията към суровата реалност. Ако се търси изход от тази ситуация, неизбежно трябва да се осмислят обективно причините за военния конфликт, да се даде шанс на разума. Все още обаче емоциите са твърде силни.
- Има ли вариант, при който Путин може да излезе от конфликта с известно достойнство?
- Тук трябва да припомним уроците от Карибската криза през 1962 г., най-сериозната в ядрения век - за успешно приключване е важно да се гарантира запазване на достойнството на замесените страни. Сега това е трудно постижимо, но пък алтернативата е прекалено опасна - апокалипсис, самоунищожение на човечеството.
Това налага да стъпим на широко приети принципи за гарантиране на международната сигурност - еднаква сигурност за всички, без никой да гради своя сигурност за сметка на други. Това трябва да е в основата на разумния подход.
- Доколко сериозно ще се отрази на България поставянето ни в списък с вражески за Русия страни?
- Настъпва преломен момент в отношенията между Русия и останалия свят и България няма да е изключение. А ударът и върху нас ще е много сериозен. Путин е дал указания за ответни действия върху всички, които участват в санкциите, с най-мощните си лостове - доставка на енергоносители.
Светът е изправен пред остри дефицити именно на енергоносители и никой не може да пренебрегва ресурсите на територията на Русия.
Убедил съм се, че санкциите не са средство за решаване на сериозни конфликти. Да, ударите ще се стоварят върху Русия, това вече се усеща, но неизбежно тежки ще са последиците и за Запада, особено за ЕС.
- Може ли Европа да се справи без газови доставки от Русия? Ще намери ли варианти да се отърве от газовата зависимост от РФ?
- Колкото и да търси, няма да ги намери. Много заклинания се направиха за алтернативните източници, но резултатите са никакви. Доставки на втечнен газ от САЩ до Европа са твърде скъпи и неизгодни икономически.
Впрочем САЩ умело осъществяват мащабна операция - да заставят Европа да разчита на доставки отвъд океана, като преглътне високите цени на горивата. Това стана с основния лост на САЩ - долара. САЩ печатат хартийки, пускат ги в обращение в целия свят.
Така парите се обезценяват, но не се променя стойността на енергоносителите. И виждаме колко икономически нелогично, но рязко скочиха цените на горивата, а Европа ще се примири да плаща по-висока цена, за да си осигури елементарен уют.
- Ако се наложи пренасочване на средства в ЕС заради последиците от войната, това ще засегне ли Механизма за възстановяване и устойчивост? Може ли да не получим чаканите близо 13 милиарда от Брюксел?
Не е ясно дали ще получим самолети, които предплатихме, дали ще има инвестиции, от които имаме остра потребност. Правим заклинания да догонваме с високи темпове на растеж напреднали държави. Не виждам обаче как - кой ще инвестира в малка страна, която припява безрезервно на крайни мерки като санкции, изпращане на смъртоносни оръжия за подпомагане на Украйна.
Призивите за изпращане в Украйна на руски МиГ-ове от Полша, Словакия, България също са опасни.
Безумия се трупат ежечасно, но човечеството трябва да подходи отговорно и веднага да спрат военните действия. Вече се очертаха инициативи - посредничество за преговори на Китай, на Турция. А ние трябва да действаме в рамките на ЕС, който се очертава като най-силно засегнат от тази война.
Ясно е, че се слага кръст на амбициите на ЕС да е един от първостепенните фактори в съвременния свят - тази война праща ЕС в пълно подчинение на американските стратегии, което обезличава Европа. Сега е моментът тя да защити своя авторитет, да излезе със сериозни инициативи. Европа има капацитет да предлага конструктивни решения, но все още не го прави.
- Т.е. излиза, че от този ужасен конфликт ще спечелят Китай и САЩ?
- Да, до голяма степен точно това се получава. Китай потрива ръце, че извлича изгоди, най-малкото ще превърнат своята разплащателна система в международна. Това за Пекин е много важно, вписва се в тенденцията за ограничаване на ролята на американския долар.
В тази ситуация Русия, ще не ще, трябва да е по-сговорчива с Китай. Очертава се триумф на китайската политика, а и САЩ постигат нещо много важно покрай украинската криза - разколебаните отношения в евроатлантическото пространство бяха преодолени. Замазаха се и трусовете в самите САЩ около президентската смяна.
Вашингтон успя да сплоти Запада под свое ръководство. И Европа ще не ще приема американските позиции, което засилва лидерството на САЩ в глобален мащаб.
- Може ли войната да сложи край на режима на Путин?
- Може. Но в политическа система като руската това не може да стане за една нощ. Руското общество ще реши дали Путин трябва да слезе от сцената. Доскоро той се харесваше на руснаците заради опита да не допусне по-нататъшно принизяване на ролята на Русия в съвременния свят. Той ограничи пълното разграбване на богатството на Русия, което също импонира на руснаците с техния прословут патриотизъм.
Но днешната война трудно може да е приета и в самата Русия. Но не бива да забравяме, че там е много силно изразена и дълго внушавана убедеността, че руският народ има божествено предопределена мисия за важна роля в света. Путин съумя да заиграе на тази тънка струнка и е на власт вече над 20 години.
Но не е изключено мощни опозиционни сили в Русия да се надигнат. Разчиташе се на фигури като Алексей Навални, но той се оказа слаб играч, който не може да обедини силите против войната в Украйна и да постигне радикални промени. Засега в Русия няма безспорна фигура, която да е алтернатива на управлението на Путин. Но може би процесите ще се ускорят - все пак това е война между Русия и Запада.
- Колко може да продължи тази война?
- Може да продължи много дълго, но ако се даде шанс на разума, може и бързо да бъде спряно безумието. Не дай Боже, да се стигне до крайните, ядрени аргументи. Все пак Русия е първокласна ядрена държава и ако в Москва се преценява, че съществуването на страната е заплашено, сигурно няма да се поколебаят да използват и последния си коз, което обаче ще сложи край на човешката цивилизация.
Дано надделее разумът, да се предотврати непоправимото. А Европа трябва да е водещ фактор в спасяването на цивилизацията - твърде дълго е задавала моделите на развитие на света. Намеците за компромис с Русия на украинския президент дават надежда. Европа трябва да е катализатор за развитие на тези тенденции.
- Какво конкретно може да направи ЕС за благоприятно решаване на кризата между Русия и Украйна?
- Първо, да призове за спиране на военните действия. Второ, да предложи мерки за предотвратяване на хуманитарна катастрофа, като се осигурят коридори за извеждане на гражданското население от най-конфликтните точки.
Трето, стимулиране на започналите преговори между Русия и Украйна с идеи за решаване на проблемите в Донбас и тези, свързани с анексията на Крим. Възможни са решения на базата на референдуми под международно наблюдение в отцепническите райони. Най подобава на ЕС да стъпи на европейските разбирания за гарантиране на човешките права и правата на малцинствата.
От тази гледна точка е много неуместно изключване от Съвета на Европа на Русия, без която не може да се гради архитектура на сигурност в Европа. По-добре е Русия да бъде вплетена в механизмите за гарантиране на обща сигурност.
Европейският съюз може да предложи бъдещ статут на Украйна по примера на държавния договор за Австрия от 1955 г. - с международна санкция да се определи Киев да приеме да не се ангажира с членство във военнополитически съюзи. Мисля, че в Украйна назрява готовност за приемане на такъв статут. Именно ЕС трябва да е катализатор на тези процеси.
Има възможности за намиране на нова формула, която да преодолее кризата и да се пристъпи към разумни основи на стратегическата стабилност в света. ЕС в този критичен момент трябва да защити европейската извисеност, доказана с Вестфалските договори, Метерниховата система на международни конгреси, Парижката харта за обединена Европа. Иначе става страшно.
Проф. д-р Динко Динков е анализатор в областта на международните отношения. Преподавател е в катедра "Международни отношения" и директор на Центъра за балкански изследвания към УНСС. Специализира в Лондонския институт за икономика и политически науки, в САЩ и в Германия. Лектор по външна политика на България, европейско сътрудничество и интеграция.