Проф. Дуранкев: Чака ни трагедия в НС, ако не стане това!

Не трябва да си заравяме главата в пясъка, а трябва да осъзнаем, че това, което става по света още от 2020 година е, че навлизаме в дълъг период на глобални кризи, каза икономистът

Не трябва да си заравяме главата в пясъка, а трябва да осъзнаем, че това, което става по света още от 2020 година е, че навлизаме в дълъг период на глобални кризи. Никой не знае дали 5, или 10 години ще бъдат те. България не е подготвена за рецесията, която  се задава. Тя няма да е никак кратка, а дълбока и трайна. Това каза за Радио "Фокус“ икономистът проф. Боян Дуранкев.

НС трябва да направи три крачки назад пред бездната, защото ние сме пред нея. Една крачка и ще паднем в нея. В много страни вече направила радикални промени, но в България те могат да бъдат много тежки, каза още Дуранкев.

Според него, България не отговаря на индикаторите за членство в Еврозоната и не трябва да се бърза. Проф. Дуранкев изброи трите крачки, които България трябва сега да направи назад, за да не падне в бездната са.

Първата е - да се справим с хроничния бюджетен дефицит. По този показател категорично България не отговаря на критериите за членство в Еврозоната, каза икономистът.

Втората крачка е да ограничим високата инфлация. По този показател ние също не отговаряме на критериите за Еврозоната. Не бива да си правим илюзии, че през 2014 година ние ще влезем в Еврозоната, защото и тази, и следващата година, ние няма да отговаряме на тези критерии, каза още Дуранкев.

България продължава да е черната овца на ЕС. Един малък показател за това дали ще ни пиремат ще е дали сега ще ни пуснат в Шенген. Ако и сега ни отрежат от Шенген, то не може да си правим илюзии за Еврозоната.  

Третата крачка, която ще ни отдалечи от бездната, е свързана с  досоциалното и подоходно неравенство, което приближава България повече до древния Египет, отколкото до модерна европейска държава, посочи още проф. Дуранкев.

По думите му, служебното правителство само не може да реши тези три задачи по отношение на бюджетния дефицит. Това изисква парламентарно мнозинство с ясни цели.

Според проф. Дуранкев, каквото и да става в НС, колкото и караници да има, ще трябва да се състави нов бюджет и то с помощта на народните представители и МФ. Бюджет може да се приеме и без да има редовно правителство и това го доказва практиката. Има прецеденти от 30-те години на България, когато даже да е нямало правителство, се е гласувал бюджет.

Тези три задачи могат да се решат още с две политики - регресивни субсидии и прогресивни данъци, и преки и косвени данъци. Необходимо е и промяна в данъчната система, защото в момента тя не е европейска. Ние имаме плоски данъци, но виждаме, че тук не пристигат чужди инвестиции и хазната не се пълни, отбеляза още проф. Боян Дуранкев.

Той твърди, че инфлацията и през следващата година ще върви нагоре и това ще удари най-бедните и нуждаещите се у нас, включително и бизнеса.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук