Проф. Екатерина Михайлова обясни защо Радев бърза да свика НС
Едва ли ще се бави така, както беше в предходния парламент“, прогнозира бившият лидер на СДС
Очакването беше свикването на парламента да е една седмица по-късно. Обикновено има един период от време след обявяването на изборите, който никъде не е фиксиран, но в рамките на около седмица се изчаква, за да се даде възможност на самите депутати да се организират.
Това каза пред БНТ проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право и бивш заместник-председател на Народното събрание по повод свикването на новия парламент от страна на президента седмица по-рано от очакваното.
„Нямаме нарушение. Разбира се, въпроси се зададоха защо точно в Страстната седмица се случва. В крайна сметка работни са дните, не можем да имаме формални възражения“, коментира тя.
„Всички сигнали са в посока, че ще се предприемат по-бързо процедурите“, посочи тя.
Относно твърденията, че Румен Радев бърза да свика парламента, за да свали отговорността за управлението от себе си, тя каза: „Притиска ги. Сроковете започват да тичат, да бързат.“
„Предполагам че в рамките на следващата седмица ще започнат и консултациите с парламентарните групи. Едва ли ще се бави така, както беше в предходния парламент“, прогнозира проф. Михайлова.
По отношение на това дали трябва да има „техническо“ правителство, тя заяви: „В крайна сметка всяко правителство трябва да бъде и експертно и програмно“.
„Търсят се може би едни по-консенсусни политически фигури, които не са изразили ярко своите политически пристрастия и така да се осигури подкрепа за този проектокабинет“, посочи тя.
По думите ѝ, първо трябва да е ясно какви политики ще следва бъдещото правителство: „ Аз съм за това първо политиките. Какъв кабинет, ако няма да се знае каква политика ще се осъществява?“.
„Бюджетът е заложен на карта. Бюджетът е най-мощното средство на парламентарен контрол. Това е проверка дали мнозинството в парламента подкрепя политиката на правителството“, посочи бившият лидер на СДС.
„Надявам се нашите избраници да намерят пътища да излязат от тази криза и да възстановят парламентарното управление“, каза тя.
„Честото правене на избори изостри толкова много отношенията между хората, които излъчваме, а и между хората, които гласуваме. Непрекъснато влизаме в избори и ние самите се наостряме за определени позиции“, посочи тя.
„Много важно е настоящият парламент да постигне съгласие поне по някакви параметри. А те някак си са ясни – евроатлантическото, то е ценност“, каза проф. Михайлова.
Тя даде съвет и на новите депутати: „Да не се занимават с дребни игрички. Мен това ме притеснява – заиграването на всички, които са в полето на политиката, за политическо оцеляване“.
„Седнете и направете приоритетите“, призова тя.
Попитана дали ще има нови избори, проф. Михайлова отговори: "Много близко сме до тях. Само две политически говорят и говорят така, че разбираме, че не могат да си говорят. Другите мълчат. Разбира се, утре ще просветне малко. Лошото е, че ние започнахме да свикваме с това, да ни изглежда в реда на нещата - избори след избори. Ние така или иначе ще ходим на избори есента. Задава се лято, не е най-доброто време за правене на избори".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук