Проф. Христо Найденски оповести най-правдоподобната версия за зараждането на COVID-19
Коронавирус има и при животните, но няма доказана връзка с човека, увери микробиологът
"В своята еволюция човекът и микробите са в постоянна борба за съществуване и имат свои механизми, с които да воюват. Хората са изградили своята имунна (защитна) система" това заяви проф. Христо Найденски от Института по микробиология "Стефан Ангелов" към БАН, ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология.
"Микроорганизмите – своите фактори на вирулентност и агресивност – обект на интезивни проучвания. Те биха ни дали ключа към една интензивна борба с отделните инфекции, възможност за бърза и надеждна диагностика, както и за създаването на успешни терапевтични средства и ваксини", допълни микробиологът пред БНР.
Наш академик имунолог се върна от Ухан: Нещо поразително е там!
"Предвид високата изменчивост на инфекциозните агенти, неравномерната структура на имунитета сред хора и животни и съответно натиска и ефектите на околната среда. Днес ние сме изправени пред една безпрецедентна криза, какъвто е случаят с коронавирусната инфекция, която протича като пандемия, каза проф. Найденски и очерта някои аспекти на тази зооноза:
Разбира се, инфекциите от коронавирус съществуват при много диви и домашни животни и птици, но връзката с човека при тях не е доказана."
Различни версии за произхода на новия Covid-19
"От научна гледна точка, лично за мен, една изглежда най-правдоподобна. Това са панголините, наричани още люспеници, животни, подобно на мравояда, които се заразяват от прилепи и в последствие и човека. Доказано е генетично сходство от 99% между дивия и и човешки тип коронавирус.
Стана ясно откъде са се заразили хората с вируса убиец в Китай СНИМКИ
Човечеството днес няма широк набор от инструменти, с които да се противопостави на тази инфекция. Липсват специфични антивирусни препарати. Най-мощното оръжие, с което човекът разполага днес – антибиотиците – е неефективно срещу вирусите.
Настоящите мерки включват основно карантинни мероприятия, дезинфикция, старателна лична хигиена – те са в основата на противоепидемичните дейности, които здравните власти препоръчват", каза микробиологът.