Проф. Христова: Изправени сме пред цивилизационен избор - Радев или проф. Герджиков

Много е важно кандидатите да обяснят каква е посоката за бъдещето на България, тя се опита да обясни оставките, които заваляха след парламентарните избори – в ДСБ, „Да, България“, ВМРО

Трудно ще бъде преодоляна разликата между Румен Радев и проф. Герджиков – от 700 000 гласа. Ние сме в критична точка на развитието на демокрацията, ние вече сме тръгнали назад… Много е важна кампанията на втория претендент – проф. Герджиков.

Неговият отворен тип на присъствие очевидно не бе разбран или може би не е наложен категорично в публичното пространство неговият образ, докато Радев или го харесваш, или не. Те са два полюса – ние ще трябва да избираме цивилизационната им посока.

Много е важно кандидатите да обяснят каква е посоката за бъдещето на България. Това коментира в студиото на Би Ти Ви политическият психолог Антоанета Христова.

Тя се опита да обясни оставките, които заваляха след парламентарните избори – в ДСБ, „Да, България“, ВМРО.

Оставките показват две неща – на първо място – културата на организацията. Защото именно лидерите са тези, които носят политическа отговорност за организацията и резултатите от едни избори.

И второ – преживяването на загуба, което може да нарани вътрешно човека и което прави още по-трудно правенето на съюзи. Тогава могат да се припишат причини на други фигури – на ПП или на Радев, например. За мен остава голям въпросът за ИТН, посочи Христова.

По нейните думи в ситуация на оставки преговорният процес, който е едно от най-сложните неща, става още по-труден, защото трябва да се надскочи емоцията, а това ни е проблемът като балканска страна.

Но тя е категорична, че преговорите трябва да бъдат прозрачни и още нещо много важно - трябва да бъде известна процедурата на водене на преговори, обясни позицията си Антоанета Христова.

Според нея обаче в момента е по-важно да помислим какви са интересите на партиите, за да отговорят обществените очаквания, а то е за работещ кабинет. Бюджетът е първото нещо, което ще трябва да се направи. За колко време ще може да бъдат срещнати или събрани различните политики.

Моето предположение е, че това може да стане за няколко месеца, но след това всеки ще започне да дърпа чергата към себе си, защото темите РС Македония и Истанбулската конвенция чукат на вратата, каза Антоанета Христова.