Проф. Христова посочи най-голямата грешка на случващото се в момента у нас
Тя подчерта, че е трудно хората да се ориентират в реалността и фактите, когато думата на периода, в който живеем, е пропаганда
Дамгосването на „старите“ партии беше една от най-големите грешки на случващото се в момента. Това каза в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Тя подчерта, че е трудно хората да се ориентират в реалността и фактите, когато думата на периода, в който живеем, е пропаганда. А когато живеем в света на пропагандата, винаги сме жертва.
„Живеем в тежка среда на пропагандни думи, в крайностите на агресията, на ковчезите. Хората не знаеха и не могат да разберат какво се случва. Целта на пропагандата е публиката да повярва, че нещата са такива, каквито ги казват, без значение на доказателствата, които се извеждат. Важна е и средата, в която живее пропагандата. Идвайки демокрацията, ние започваме да практикуваме демокрация и всички наши правителства се опитваха да правят поправки, да развиват демократичните практики, но за да го правят, те трябва да се базират на добре информирани, знаещи, разбиращи, с ясна ценностна ориентация граждани. Когато развитието на гражданското мислене, зрялост, информираност и разбиране на процесите не е на съответното ниво, се създава перфектната среда за пропаганда. Ние се намираме в такава ситуация“, коментира политическият психолог.
Проф. Антоанета Христова посочи, че част от протестърските партии са ясна жертва на тази ситуация.
„Това са субекти, които искат да постигнат успех. Това е краен момент от тяхната биологична и жизнена реализация и са готови на всичко, да ползват всякаква форма и средства на пропаганда в името на това да оцелеят. Затова са важни ценностите, хората да разпознават целта, мотивите, ценностите, да имат свои, за да могат да ги разграничават. Това е една част от групата. Виждам в правителството един, двама, които са смокиновото листо на правителството - изглеждат симпатични, позитивни, желаещи промени, търсещи решения. Те също имат своята мотивация, но са част от голямата картина, която в момента е съвсем различна и ако гражданите имат чувствителност, ще я разберат. Трети, които са решили да се развиват, като ГЕРБ, БСП и ДПС, т.е. партиите, които имат практика, развити вече умения и опит в политиката, знаят, че нещата трябва са да се развиват, да са комплексни, да са диалогични, да дават решения, да мислят позитивно и да останат в рамките на демокрацията и ориентацията, която сме приели - към ЕС и НАТО. Когато ние дамгосахме „старите“ партии, беше една от най-големите грешки на случващото се в момента. Това е пропагандата, това е случването на революция без да стъпиш на това, което е създадено до този момент“, каза още политическият психолог.
Проф. Антоанета Христова определи процесите като притеснителни, но разбираеми, когато гражданинът е бил оставен в ситуация да не е достатъчно информиран и образован в сферата на демократичните процеси и техните болести.
„В момента имаме малцинство, което е недоволно. Събраха се няколко малцинства, които стават повече от първото мнозинство и ефектът е хаос, защото в многотията на политически субекти няма ориентация, няма стълбове на принципи и политики, а има вътрешно боричкане, което обърква всички и ги погнусява от политиката“, обясни тя.
Проф. Антоанета Христова прогнозира, че няма да има много желаещи да гласуват на 11 юли. Според нея обаче след изборите трябва да се сформира правителство.
„От финансова гледна точка трябва да има парламент. С изключителни компромиси на някои хора ще им се наложи да започнат да си говорят, иначе нещата отиват много зле за управлението на финансите на държавата“, допълни проф. Христова.