Проф. Кънчев: След Студената война това се случва за пръв път с Путин
От чисто геополитическа гледна точка, Украйна заема ключово място на глобуса, особено в европейската част на Русия
"Всички признаци сочат, че Русия планира пълномащабна атака срещу Украйна", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Ще се стигне ли до война и какви са рисковете за страната ни?
"Нито западните страни и НАТО, нито Русия се стремят към пълномащабна война. Русия многократно отрича, че ще има военни действия. По-важен е проблемът, който е свързан с тази криза.
От чисто геополитическа гледна точка, Украйна заема ключово място на глобуса, особено в европейската част на Русия. Русия в момента иска да контролира Украйна", каза експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев в студиото на "България сутрин".
"Путин знае, че не е имало съществена дискусия за поканването на Украйна в Европейския съюз и НАТО, въпреки това той разиграва тази ситуация със струпването на войските по границата.
Той иска да разбие единството на това геополитическо пространство, което се оказва ключов компонент за геополитическия баланс в Европа", смята той. Проф. Кънчев е на мнение, че Путин се опитва чрез военна сила да реши политически задачи.
"Той тества реакциите на Запада, но колкото повече увеличава групировката, това повече обединява Запада. Той е обединен, както никога досега от годините след Студената война", допълни Румен Кънчев.
"Очаквам да се постигне консенсус с това Украйна да не влиза в НАТО. По-удачно за Украйна е членството ѝ в ЕС", смята събеседникът. "Западът трябва да започне да изготвя нова стратегия за тази Русия, която действа днес. Санкциите ще стреснат Русия", коментира проф. Кънчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му страната в момента се опитва да изгради стратегическо партньорство с Китай, но това директно нарушава другата голяма идея на Путин за глобална сила. "Мястото на Русия е в Европа, а не в стратегическо партньорство с Китай, защото Русия е много по-близо до европейската цивилизация, отколкото с китайската", допълни експертът.
"България е част от НАТО и ЕС, трябва да има някакъв принос. Но, за съжаление, ние изпуснахме военните реформи, не отделяхме средства за отбрана, при което нямаме изграден военен капацитет", подчерта проф. Кънчев.